Einstein’ın 85 yıllık kemanı rekor fiyata yeni sahibinde

0 Posted by - 14 March 2018 - O OLDU BU OLDU

Bilim dünyasına verdiği hizmetler dışında yaklaşık bir yüzyıldır tüm dünyadaki en popüler bilim insanı figürü de olan Alman asıllı Albert Einstein’ın hayatında müziğin ciddi bir yer kapladığını biliyor muydunuz?

Nazi baskısından kaçarak 1933 yılında ABD’ye ayak basan ve aynı yıl Oscar Steger’ın kendisine hediye ettiği kemanı yaşamının bir parçası haline getiren Einstein’a ait olan müzik aleti, 9 Mart Cuma günü New York’taki Bonhams Müzayede Evi tarafından açık arttırmaya çıkartıldı.

Açılışla birlikte 100 – 150 bin dolar civarina alıcı bulacağı düşünülen tarihi keman beklentileri kat kat aştı ve tam 516.500 dolara yeni sahibini buldu. Markası belli olmayan bir keman yayı ve söz konusu kemanı Einstein’ın elinde gösteren bir fotoğraf ile birlikte satın alınan parçanın şu anki sahibi kimliğini saklamayı tercih ediyor.

1879 yılında Ulm kentinde bir Alman Yahudisi olarak dünyaya gelen Albert Einstein, siyasi baskıdan kaçarak 1933 yılında ABD’ye sığınmış ve 1955 yılında 76. yaşını sürerken New Jersey’de hayata veda etmişti.

No comments

Leave a reply