Elif Şafak haklı!

0 Posted by - 10 July 2010 - O OLDU BU OLDU

cemilmeric_elifsafak2
Yıllardır beste yarışmalarında jürilik yaptım. Bunu en iyi söyleyebilecek insanlar arasındayım: İncelikli, zekice yazılmış, ucuz edebiyat parçalamayan, üslubuyla bizi kendine hayran bırakan, şarkı sözü maalesef yok bugün…

Televizyondakilerde değil de şu rock, alternatif olanlarda. Yani normalde pop müziğe falan en mesafeli duran grupların katıldığı yarışmalarda.
Tuborg Roxy Müzik Günleri, Miller Music Factory gibi mesela
Ve kendilerini popçulardan çok daha yukarıda, daha sofistike ve daha cool bir yerlerde gören onlarca genç ve kibirli grubun şarkısını dinledim.
Bitmeyen gitar soloları, koşan davulcular, çeken davulcular, jilet attıran introlar, sesi olmayan solistler, akrotsuz gitarlar… Onlarca, yüzlerce.
Kimi çok iyi çalan gruplara da denk geldim elbet. Nefis virtüözler, acayip iyi davulcular, kemik gibi çalan gruplar, şahane sesli kız solistler…
Peki ama neye yarar sözler olmayınca? Bir tane bile iyi söz yazan grup dinlemedim. Hatırlamıyorum.
Güneşler doğup batıyor, yağmurlar yağıyor, sensizlikler, karanlıklar…
Yani pop müzikteki sözleri beğenmeyenlerin yazdıkları sözler böyle baştan sağma ve sığ. Popta da aynı kafalar başka türlü. Ucuz tekerleme yarışı, eller havaya olsun da ne olursa olsun kafası. Kriterin “maçlarda slogan olur mu acaba” olursa şarkı da yavan olur.
Şarkı dediğimiz şeyin neyi anlattığı belli popüler dediğimiz müzik türlerinde. Üç aşağı beş yukarı dünyanın her yerinde meseleler aynı. Ama sen derdini nasıl anlatıyorsun, iş orada bitiyor.
Biz üç beş klasik isim dışında derdimizi anlatamıyoruz. Dilimizi kullanmayı bilmiyoruz. Çünkü dilimizi bilmiyoruz. Sezen Aksu’lar, Nazan Öncel’ler, Bülent Ortaçgil’ler, Mazhar Alanson’lar olmasa, ve daha yeni kuşaktan Duman, Mor ve Ötesi, Şebnem Ferah, Manga gibi bu işe dikkat edenler bulunmasa halimiz nice.
Ve tabii bir de iyi ki eskiler var. Halk müziğinden, arabeskten, klasik poptan, sanat müziğinden etkilenmeler olmasa yandık. Şimdiki rock grubu kategorisine giren bir sürü grup bu geleneği bir şekilde devraldıktan sonra belini doğrulttu.
Asıl söz cambazları, dili en iyi kullananlar ise hiphopçılar. Ben Fuat ve Ceza’nın her birinin kendine has tarzlarını çok beğeniyorum. Bir sürü hiphopçı söz yazma işini popçulardan fersah fersah öteye taşımış durumda.
Ama çoğunlukla zekice yazılmış, incelikli, ucuz edebiyat parçalamayan, acayip sıkıcı olmayan, üslübuyla bizi kendine hayran bırakan, içine alan söz maalesef pek yok bugün.
O yüzden Elif Şafak haklı. Türkiye’de şarkı sözü yazanların elli fırın ekmek yemesi, bir o kadar kitap okuması lazım. Kimse kızmasın gücenmesin.

24 Comments

 • The Mechanic 10 July 2010 - 19:14 Reply

  Malt’ı tek geçerim bu konuda…

 • Yenal 10 July 2010 - 19:17 Reply

  İyi söz yazarları arasında saymışsın ama bu işi bok edenlerin başında Nazan Öncel ile Sezen Aksu geliyor. Güzel şarkılar yazdılar ama en kötülerini de onlar yazdı. Aynı albümde hem iyi söz hem de sadece piyasa için üretilen ucuz söz olur mu? Öncel ile Aksu’nun 95’ten sonraki bütün albümlerine bak, hepsi bir arada. Elaleme verdikleri şarkılara bak, onlar daha da beter.

  Bir de şimdi teşekkür mü edeceğiz onlara?

 • serpil 10 July 2010 - 19:33 Reply

  elif şafak, bu kadar ezber yazı ancak olurdu..yazmadan önce bildiğin 3-5 isim dışında bir kaç albüm inceleseydin …

  • Mehmet Tez 10 July 2010 - 19:49 Reply

   Buyrun yazın öğrenelim.

 • Tweets that mention Elif Şafak haklı! | hafifmuzik — Topsy.com 10 July 2010 - 19:41 Reply

  […] This post was mentioned on Twitter by Yenal Bilgici. Yenal Bilgici said: RT @mehmettez: Elif Şafak haklı! – http://hafifmuzik.org/?p=8780 […]

 • Kaan 10 July 2010 - 20:43 Reply

  Tüm saygımla, benim bu yazıda katılmadığım çok şey var. Türkiye’de çok iyi söz yazan gruplar ve solo sanatçılar var. Ne var ki bu şarkıları dinleyen insanlar en nihayetinde Türk Milleti olduğundan sonunda iş bozulabiliyor. Ne oldu Gripin avrupa tavrında müzik yapan, edebi bir boyutu olan sözler yazıyordu ama 3. albümde adamın “içi cayır cayır yanmaya” başladı…

  Bu arabesk söz konusunda Duman gibi bazı istisnai önrekler olsa da, ağlayıp zırlama peşinde olmayan grup/müzisyen kaç tane? Athena gibi bir grup vardı, yıllarca net ve sade bir şekilde çok güzel derdini anlatmış bir gruptur, Us albümünde ise basit algılanamayacak çok güzel şeyler yazmıştır. Malt’ın akıllıca sözleri yeri geldiğinde (her zaman değil belki) Nil’in çok güzel yaklaşımları var.

  Ancak bence Türkiye’deki en temel sorun yeni grupların, örnek almak zorunda bırakıldıkları isimlerin, bugün televizyonların, medyanın ve müzik yazarlarının öve öve bitiremediği kişilerdir. Sen bir adama güzeli nasıl tanıtırsan, o da ona göre “beni benimle bırak” diye “güzel” sözler yazma peşinde koşacaktır…

  • Mehmet Tez 10 July 2010 - 20:49 Reply

   “Ben güzel söz yazıyorum kimse anlamıyor” diye bir şey olmaz. Kimse anlamıyorsa, dinlemiyorsa demek ki olmayan bir şey var. O kadar da güzel yazamamışsındır belki… Güzel söz yazmanın tek bir tarifi yok. Bu konu çok tartışılır aslında.

 • erils 10 July 2010 - 20:49 Reply

  şarkı sözlerinin kendileri yazılsa ya, okuyalım öğrenelim hangisi ne kadar güzelmiş..

  • Mehmet Tez 11 July 2010 - 12:40 Reply

   Bence de iyi fikir bu. Hadi yapalım. Durun bir hazırlık yapayım. Zamanında aldığım notlar vardı bu konuda.

 • Abdülbaki Kıllıburun 10 July 2010 - 22:21 Reply

  Elif şafak bence de haklı.Ama sadece bizde değil diğer ülkelerde de durum böyle.Ve bence Nazan,Sezen bir kaç şarkı dışında Serdar Ortaç’la aynı sözleri yazıyor.Ama bizde sanki seviyoruz tekerleme yarışı gibi olan şarkıları.Destekliyoruz yani.Dinleyici meselesidir bu.

 • Mustafa Azizoglu 11 July 2010 - 00:10 Reply

  Birazcik haksizlik var ya. Bulutsuzluk, Kramp, Kurban, Acil Servis vs vs. Bizim Goksan da iyidir; “Aynam vardi yuzum yoktu” diyodu mesela. Gerci bunlarin hepsi de mazi. Simdi rock muzik mi var ki sozu olsun? Yarismaya katilan gruplar belki kisa yoldan bari ariyolardir.

 • Ouz Mehmet 11 July 2010 - 14:04 Reply

  Bu olaya nasıl baktığınıza bağlı ben şahsen günümüzdeki grupların, hatta suyun üstünde durabilen grupların sözlerininde en az müzikleri daha güzel olduğu kanısındayım.

  Çilekeş, Malt, mor ve ötesi, Athena, Buz, Ogün Sanlısoy… Bunlar hepimizin az çok bildiği gruplar ve sanatçılar ve sözel açıdan baktığımızda gayet iyiler ve dahada iyi oluyorlar.

  Bahadır Uludağlar (Groza) ‘ın ”Kör Kılavuz” albümü sözel açıdan gerçekten güzel bir albüm fakat albümün sound yapısı black metal olduğu için müziğini hazmedemiyorsunuz. Ama oturupta sözlerini okumak, çözmek, ne anlattığını anlamaya çalışmak isteyeceksiniz.

  Soner Canözer (Almôra) ülkemizde senfonik ve gothic rock’ın en başarılı ismi. Soner Canözer’in yazdığı sözler ülkemizde eşi, benzerine rastlayabileceğiniz sözler değil.

  D’arch yine Almôra gibi bir müzikal türe ve sözlere sahip yetenekli bir grubumuz.

  Üç Nokta Bir, Melis Danişmend’in eski grubu (dağıldıklarını biliyorum).

  Deniz Yılmaz’ın projesi olan Panik. Eski Kurban tarzı şarkılar yapan bir grup.

  Sakin, Denek Hayatım ile hızlı tren faciasını etkileyici bir şekilde vurguladılar. Hayat albümündeki şarkılarında ve hatta albüm dışı şarkılarında bile en az Denek Hayatımdaki kadar gizli anlam ve öğeler yüklü.

  Deli Gömleği; şu sıralar prodüktörlük koltuğunda Deniz Yılmaz’ın oturduğu yetenekli ve başarılı bir grup.

  Biraz toparlasam iyi olucak;

  Yani diyeceğim o ki; suyun üzerindeki gruplara ve sanatçılara bakarak bu işi eleştirmeniz acımasızca olur. Birazcıkta suyun altına dalıp su altındaki güzellikleri görmeniz gerekli. Ondan sonra bu konuyu enine boyuna tartışabiliriz. Yoksa Mangayla, Şebnem Ferahla, Dumanla olmaz bu işler.

 • Banu 11 July 2010 - 22:05 Reply

  Mehmet Bey, soz yazarlarindan ornek verirken Teoman’i es gecmenize sasirdim. Tamam sarkiciligini begenmeyebilirsiniz ama soz yazarliginda, sarkilarinda anlattigi siyah beyaz film tadindaki hikayeleriyle o saydiginiz isimlerin cok cok onunde yer alir Teoman.

  • Mehmet Tez 12 July 2010 - 13:04 Reply

   Blog’un güzelliği bu. Siz hatırlattınız işte…

 • Utku 12 July 2010 - 02:42 Reply

  Redd var mesela. Herkesin gözardı ettiği o grup, evet.

 • Can Ünal 12 July 2010 - 08:41 Reply

  bence şarkı sözü konusu oldukça sıkıntılı. Hep söylenen “gençlerin daha sıkı okuması” konusu daha uzun süre güncellenip farklı şekillerde dile getirilecektir. Öte yandan çok okumakla şarkı sözü yazmak arasında doğru orantı var gibi gözüksede tam tersi durumlarda sıklıkla karşımıza çıkıyor. Hatta bence Elif Şafak kendisini bile buna iyi bir örnek. Çok okumuş, çalışmış belli ama yeteneksiz bir yazar bence. Aynı durum söz yazarları içinde geçerli kısacası. O nedenle hangi taşın hangi başı yaracağı pek belli olmuyor bu işlerde….

  Ayrıca şarkı sözü yazarlığı konusu geçipte Sakin’in adının geçmediği bir eleştiri yazısını, buradan kendi çapımda kınıyorum. Sevgilerimi sunuyorum,hem kızıyorum hem güceniyorum efenim…

  • Mehmet Tez 12 July 2010 - 13:03 Reply

   Haha doğru. Sakin’e referans lazım… Ama bu yazı bir “hangi gruplar iyi söz yazıyor, hangileri yazmıyor” listesi değildi. belki onu da yaparız bir gün…

 • the inci 12 July 2010 - 17:37 Reply

  elif şafak haklı beyler.

 • umut 12 July 2010 - 21:53 Reply

  sakin daha önceden söylenmmiş ama yine de söyliyim ben.Bunun dışında geçen yıl nisan ayında çıkmış fakat pek dikkat çekememiş gren var iyi sözleri olan albümleri yakın bir zamanda tarkan gözübüyük prodüktörlüğünde çıkacak odtümüzün nadide grubu “Kül”e de myspace ten bi bakmanızı öneririm.

 • duygu 13 July 2010 - 01:21 Reply

  tam aradığınız şey bence büyük ev ablukada’nın en güzel yerinde evin (diye değil) isimli parçası.
  buyrun burdan okuyun
  burdan dinleyin.
  http://www.myspace.com/olmadikacariz

  üzgünüm eskisi gibi diil lunapark
  bi yanıp bi sönerken hiç gitmemiş gibi
  ışıklar ama
  baksana bana gölgeme döndüm halim perişan.
  bi yanıp bi söner hiç
  gitmemiş gibi ışıklar

  Sen nehirleri yataklarında ayırırdın da örterdin üstümü
  hani yuvarlanıverirdi taşlar hani canları isterse.
  en güzel günleriydi onlar ama geri geliceklermiş gibi diil.
  bu sefer mutsuzum ama keyfim yerinde
  gel beraber diye diyil.
  karanlık, artık hurda bir eşyadır ve en güzel yerinde durur evin.

  sen nehirleri yataklarında ayırırdın da örterdin üstümü
  hani yuvarlanıverirdi taşlar hani canları isterse.
  Lunapark üzgünüm diye diyil.
  bu sefer mutsuzum ama keyfim yerinde
  gel beraber diye diyil.
  karanlık, artık hurda bir eşyadır ve en güzel yerinde durur evin.
  hiç gitmemiş gibi ışıklar ama

 • Sumus 13 July 2010 - 10:03 Reply

  Elif Şafak kendine göre haklı olabilir.Fakat bunları tüm şarkıcılara hitaben değilde kendini sanatçı zanneden şarkıcılara hitaben söylemesi daha uygun olurdu.Örneğin ; Hayko Cepkin , Manga ve daha birçok rock gurubu işini hakkıyla da yapsa kendilerini hala bir müzisyen gözüyle görmekteler.Bunun yanında bir çok rap müzisyeni de böyle düşünüyorlar.Bence asıl kendini büyük görenler rockçılar veya metalciler değil pop müzik yapanlar.”Aşkım,canım,bitanem,seni seviyorum,düm tek tek,cik cik cik” diye şarkı yazıp kendini sanatçı gözüyle gören insanlara hitaben yazılması gereken bir tartışma metni.

 • deniz mana 13 July 2010 - 16:33 Reply

  kesinlikle arkadaşlara katılıyorum iyi şarkı yazarları örneklerini verirken Hayko Cepkin’i ve Kurban’ı es geçmemeliydiniz. Sezen Aksu gibileri artık piyasaya oynayan tipte sözler yazan şarkıcılar,yani kült değil hit peşinde olanlar… Hayko nun
  “Yalnız kalsın dediğin diline, bedduadır sesinin teline” ya da
  “Son kez gölgemden gölgen koptu hem de çok derinden..” diyen, parçasının adı “Yol Gözümü Dağlıyor” olabilen, veya Kurban ın İfrit ve Yobaz parçasında

  ruhunu bana satanlar,
  gelip benden alsınlar
  efendi şimdi iktidar
  iradeden yoksunlar,

  oyları bana atsınlar
  şeytandaki şu itibar

  ya da

  hem cahilsin hem de akıl verirsin
  sana maruz kalan nasıl delirmesin?
  işe yarar bir şey olsa aklında
  iblis oturabilir miydi şimdi sarayda?

  apışının arasıyla düşünen
  yaratanı yapma dese de yapar
  ölünce elbet herkese bir ev var
  ve bir kısmının manzarası ateştir

  sözlerini yazmak her baba yiğidin harcı değil.. Bayan yazarlarımızdansa iyi bir Şebnem var zaten, erkek olarak da (yazmadıklarınızdan) Hayko,Kurban gibileri es geçilmemeli ki siz bu adamların albümlerini de çok övmüştünüz sadece yazıyı yazarken bu isimleri bir anlık unutmuşsunuz diye düşünüyorum…..

 • kuzey 14 July 2010 - 16:40 Reply

  bence yazar çok güzel bi yazı yazmış ve çook haklı ama daha cesur olabılır ve kişileride söyleyebilirdi sabah köpruden gecerken o tarfikde sıkıcı ne dediğini bilmeyen bırsur popcu çalıyo radyolarda bırı der istanbul daha erken bri der istiklal rakı balık bu ne yaa

 • styla 15 July 2010 - 15:45 Reply

  Turk pop muzigini bitirenler, yenilikten habersiz Sezen Aksular, Nazan Onceller ve bunun gibi dinazorlar.Sezen Aksu ve Nazan Oncel gibi insallar ki buna Sehrazatida eklerim yilda 50 den 60 tan cok beste yaparak(ve bunlari insanlara satarak) bu muzik turunu pompaliyorlar…Avrupada ve Amerikada ki gidisaattan bir habersiz, La Sol Fa Mi kombinasyonlariyla trilyon kazandiklari yetmiyormus gibi birde bunun kusursuz oldugunu savunup kibirlerine diyecek yok….

  Simdi eskiden 2 tane album yapti diye ulkemiz muziginin kralicesi unvanini alan kisilere sesleniyorum:
  1) Sizi kim bu mertebeye getirdi Insanlarmi? Sanmiyorum ben o insanlarin arasinda yoktum.Basinla iyi gecinmeleri ve muzik endustrisindeki basarili hareketleri olabilir.

  BU arada 2 album yerine 12 album yaptin iyi hosta kac tanesi adam akilli>?

  2)Hicbirinizin paraya ihtiyaci olmadigi halde bukadar igrenc sarkilari 2010 yilinda neden yaziyorsunu ve satiyorsunuz>? Neden adam gibi projeler cikmiyor sizden…?

  Cevap belli aslinda hepiniz cok yeteneksizsiniz ve herbirinize bir Martin Hannett gerekli…Gerekli cunku birinin bu ise dur diyip sizin yetenksizler abidesi oldugunu ogretmesi gerekiyor…

 • Leave a reply