ELM SOKAĞINDA KABUS VE ÇIĞLIK’IN YARATICISI WES CRAVEN ÖLDÜ

0 Posted by - 31 August 2015 - O OLDU BU OLDU

Amerikan korku sinemasının emektar yönetmeni Wes Craven 76 yaşında hayatını kaybetti. Elm Sokağında Kabus (A Nightmare On Elm Street) ve Çığlık (Scream) gibi kült fimlere imza atan Craven, bir süredir beyin kanseri ile mücadele ediyordu.

Çığlık’ın meşhur maskeli katili ve Elm Sokağı’nın korkulu rüyası Freddy Krueger gibi ikonik karakterlerin yaratıcısı yönetmenin 30 Ağustos 2015 Pazar akşamı hastalığına yenik düştüğü açıklandı.

Cleveland, Ohio doğumlu Wes Craven, Johns Hopkins University’de felsefe ve yazarlık üzerine eğitim aldı. Yönetmenlik kariyerine 1972 tarihli The Last House on the Left ile başladı. 1982’de ilk büyük bütçeli prodüksiyonu Swamp Thing’i çekti. A Nightmare On Elm Street ve Scream ile doksanlara damgasını vuran yönetmen hünerlerini sadece korku filmleri alanında göstermedi. Meryl Strip’e Oscar adaylığı getiren Music of the Heart da onun imzasını taşıyor.

Craven’ın yetenek keşfetme konusunda da en az yönetmenlik kadar başarılı olduğu biliniyor. Johnny Depp’i keşfetti, Sharon Stone’a ilk büyük rolünü verdi (Deadly Bressing), Bruce Willis ilk kez onun Twilight Zone’unda karakter rolü üstlendi.

No comments

Leave a reply