Emek konusunu da yazsana!

0 Posted by - 24 December 2011 - O OLDU BU OLDU

20111224-135815.jpg

Emek Sineması’nın “Kuran çarpsın yeniden yapacağız aynısından” ayağıyla yıkılıp yerine alışveriş merkezi yapılmasını, içine televizyon, elbise, spor ayakkabı, Ayvalık tostu, kazık pizza, yalandan Uzakdoğu yemeği falan satan dükkanlar açılmasını istemem.

Bu tip istihdam yaratma geyiğinden de çok sıkıldım. Biraz da kültür sanat istihdamı yaratın kardeşim. Garson, turizmci kadar kültür sanat alanında çalışacak personele de ihtiyaç var.
Ben bütün o bina kompleksinin sinemadan, klasik müziğe, rock’a, cazdan, tiyatroya, sergilere, dans performanslarına geniş bir yelpazede kullanılmasını isteyenlerdenim. İçinde birden fazla salon olduğunu hatırlatırım.
İçinde bu etkinlikleri izlemeye gidenlerin sosyalleşebileceği bir-iki yer de bulunsun. Şehrin en klas, yıl boyu canlı kültür merkezi ve sosyal alanı olsun o bina. (Alkollü mü alkolsüz mü, dışarı masa atılacak mı geyiklerine daha var).
Emek illa vizyon filmleri göstersin diye diretenlerden değilim. Film festivallerinin, özel gösterim haftalarının, tematik seçkilerin sineması olsun razıyım.
İKSV’nin niyeti de aşağı yukarı bu. Serkl Doriyan bina kompleksini içindeki salonlarla şehrin en gözde kültür merkezlerinden biri haline getirmek. Restoranı kafesi ve sosyal ortamıyla…
Ben iyi bir proje hazırlayacaklarına eminim. Ama burada kilit nokta devlet yardımı.
Bakın Bülent Eczacıbaşı’nın basın toplantısı düzenleyip İKSV’ye dair mali rakamlar vermesi biraz bundan. Kamuoyunu bilgilendirmek ve kültür sanat faaliyetlerinde devlet desteğinin artmasını talep etmek. Bu haklı bir talep. Devlet TRT dizi yapsın diye topladığı paraların bir kısmını da şehrin ortak hafızasını korumak, kültürel ve sanatsal çekim alanları yaratmak için kullanmalı.
İstanbul dünyanın kültür merkezlerinden biri oluyor. Bu yatırımların ekonomik anlamı da büyük olacaktır. Kamu yönetimi bunu anlamalı.
Her şeyi devletten beklemiyoruz. Ama yükün onda birini üstlenseler Türkiye değişir.
Emek yaz dediniz yazdım.

1 Comment

  • mehmet gonen 25 December 2011 - 14:36 Reply

    Emek sinemasi icin 1 yillik acik bilet satilsa mesela… Destek olmak icin bu biletlerden alsak. Sonra bir gun yolumuz dusunce gideriz. Hem gormus hem sahiplenmis oluruz. Mal sahibi – SGK sanirim – gelirden mahrum olmaz. Bilet satildigi icin 1 sene boyunca aktivite ayarlamak gerekecek. Eminim yerli sinema, amator tiyatro, stand up vs birseyler bulunur. Biletimiz var diye gidince ne cikarsa bahtimiza! Hepsi AVM gezmekten iyidir herhalde.

  • Leave a reply