EMEK SİNEMASI’NIN KAPILARI AÇILDI: SEYİRCİSİNİ BEKLİYOR!

0 Posted by - 05 April 2013 - O OLDU BU OLDU

Bundan on yıl sonra Emek Sineması’nı buruk bir şekilde mi hatırlayacağız, yoksa gişesinden bilet alıp, şehrin ayakta kalmayı başarmış nadir salonlarından birinde sinema keyfi mi yapacağız? Gönlünüz eğer ikincisinden yanaysa bu pazar günü saat 16:00’da Taksim Tramvay Durağı’nda buluşalım.

Emek Sineması’nın yıkım sürecinde son aşamaya gelindi. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen eylemde, Emek’in gerçek sahipleri, izleyiciler sinemanın kapısını açtılar ve içeri girdiler. Emek Sineması’nın açılan kapısı hiç kapanmasın istiyoruz ve biliyoruz söylenildiği gibi bir yere taşınmıyor, yıkılıyor. Bu sebeple bu pazar günü gerçekleştirilecek eyleme destek olmak önemli. Emek için, İstanbul için hala geç değil.


Geçtiğimiz hafta 50 kişilik bir grup sinemanın içerisine girmeyi başardı

Milliyet Gazetesi’nden sinema yazarı Nil Kural’dan elimize ulaşan çağrı metni olan biteni kısaca özetlemek adına ve hala şansımız olduğuna dair güzel bir metin:

“31 Mart Pazar günü sokaktaki yüzlerce eylemcinin içeriye girmesini engelleyen çevik kuvvet ekibine rağmen yaklaşık 50 kişi Emek Sineması’ndaydık.

Bize ait olan sinemalarımızı, sokaklarımızı, mahallelerimizi ve yaşadığımız kentleri geri almak için, ve daha önemlisi bunun mümkün olduğunu göstermek için, bizler yaklaşık üç saat boyunca Emek’teydik ve festivalin gerçek açılışını burada yaptık.

Üç yıldır bizlere “Yıkmıyoruz, sökerek taşıyoruz” dediklerinde inanmadık ve Pazar günü hepimiz şahit olduk: TURKMALLadlı şirketin sahibi olduğu Kamer İnşaat, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koruma kurullarının onayıyla, Beyoğlu Belediyesi’nin verdiği ruhsatla Emek’i yıkıyor, talan ediyor. Nereyi? SGK’ya, yani hepimize ait olan bir kamu mülkünü:Emek Sineması’nı.

Ancak Emek Sineması her tür kötü muameleye, hoyratlığa, özensizliğe rağmen bütün ihtişamıyla hala orada ve biz bu yıkımı durdurup Emek’i geri alabiliriz.

Açılışını yaptığımız gerçek film festivalinin devamında, kaldığımız yerden film seyretmeye devam etmek için 7 Nisan Pazar günü saat 16:00’da Taksim Tramvay durağında buluşup hepimize ait olan Emek Sineması’na yürüyoruz.

Yıkmak istiyorlar, Yıktırmıyoruz!
Bu daha başlangıç mücadeleye devam!
Emek bizim İstanbul Bizim!”

7 Nisan Pazar
Saat:16:00
Yer: Taksim Tramvay Durağı

No comments

Leave a reply