Emek tarih olmuş haberimiz yok!

0 Posted by - 07 March 2010 - O OLDU BU OLDU

07mlpaz-mehemek

“Emek sinemasını onarmayalım. Yıkıp alışveriş merkezi yapalım. Üst katına da Emek’in kopyasını tekrardan inşa edelim.” Plan bu.

Beyoğlu’nun ve İstanbul’un en önemli, en büyük sinema salonu şu anda kapalı. Ama kimse arkasından feryat etmiyor. Çünkü teknik olarak “tadilatta.” Ama daha tek çivi çakılmadı. Bekleniyor. Ne bekleniyor derseniz, ben de bilmiyorum. Çünkü bütün kompleksi işletmek için ruhsat sahibi olan Multi Türkmall isimli şirketi ne zaman bir gazeteci arasa “Bize bir mail atın bu konuda, biz bakalım” yanıtını alıyor. Bunun anlamını her gazeteci bilir. “Yanıt veriyoruz, yanıt yok”tur bu…
Emek Sineması’nı Emekli Sandığı’ndan devralan ve sinemayı olduğu gibi tarihi dokusu içinde restore edeceğini açıklayan Mars Sinemaları’ndan da haber yok. Zira şu anda Emek’te yapılan hiçbir şey yok.
Büyük bir ihtimalle şehir hayatımızın kolektif belleğinin bir parçası olmuş, ilgiye ve her bakımdan onarıma ve yenilenmeye muhtaç bu İstanbul’un bu “sinema sarayı”, içinde bulunduğu Cercle d’Orient kompleksi ile birlikte yıkılacak ve alışveriş merkezi olacak. Sinema için düşünülen çözüm ise yıkılan Emek’i bu alışveriş merkezinin en üst katında yeniden inşa etmek (!).
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan bir süre önce Referans gazetesine “Ha bodrumda durmuş, ha ikinci katta. Önemli olan o binanın içinde Emek Sineması’nın olması” demişti.
Şimdi neden Emek tarih oldu dediğimi anladınız mı?

Yakında Beyoğlu’nda sinema kalmayacak!
Konu sırf Emek değil aslında. Şu anda aynı kompleks içinde Rüya Sineması da var. Onun da geleceği meçhul. Sinepop, İstanbul Film Festivali’nin ardından yıkılabilir zira onun bulunduğu Demirörenlere ait binalar kompleksi de her an “tadilat”a girebilir. Alkazar zaten kapandı. Yakında sadece Fitaş (İstanbul’un açık ara en kötü sineması) kalacak Beyoğlu’nda. Belki bir de Atlas.
Bu noktada şuna karar vermek lazım. Sinemamız için önemli bir mekan olan Beyoğlu’nda bulunan ve şu anda hepsi sefil durumdaki bu tarihi sinemaları onarıp kazanacak mıyız? Yoksa yıkıp altın değerindeki arazilerinin üzerine alışveriş merkezleri mi dikeceğiz?
Ahmet Misbah Demircan takip ettiğim kadarıyla sanata ve kültüre büyük destek olan, mantıklı ve çağdaş bir yönetici. Sinemaseverlerin onun bu konudaki fikirlerini merak ettiğine eminim.

2 Comments

  • kalembiti ceyn 08 March 2010 - 12:08 Reply

    inanmıyorum ya alkazar’ın gitmesine bu kadar derinden sinirlenirken “aman Emek’e bişey olmasın du bakalım” derken. tüh ki ne tüh. beyoğlu’nda halen en iyi filmler sadece bu 2 sinemada kalmıştı. asmalımescit şişhane bu kadar göz alıcı hale gelirken, diğer yandan ‘kimse görmez’ mantığıyla bu en önemli mekanları yozlaştırmaları çok acı. demirören’in yapacağı devasa “kültür ve alışveriş merkezi” açıldıktan sonra bizler için iyice adım atılmaz olacak beyoğlu… nefes alanımız bitecek… ahmet misbah demircan elindeki en önemli kozu olan kültür sanatın kalbinin yeraldığı bu merkezleri gözden çıkarmamalıdır…

  • Emek sineması yıkılacak mı? Son durum şu… | hafifmuzik 10 March 2010 - 17:09 Reply

    […] sineması ile ilgili yazıya pek çok mesaj geldi. Onlardan biri Emek ile ilgili son durumu açıklığıyla ortaya koyuyor. […]

  • Leave a reply