Emek’e sahip çıkanlar cumartesi günü Taksim Meydanı’nda olacak!

0 Posted by - 22 December 2011 - O OLDU BU OLDU

Emek Sineması‘nın kaderi ne olacak? Karışık memleket gündeminde bir süre sonra Emek meselesi arada kaynayacak mı? Cumartesi günü saat 16:00’da Taksim Meydanı’nda toplanacak kalabalık kaynamaması için uğraşıyor.

Emek Sineması’nın durumu iki yıldır netlik kazanamadı, ilgili mahkeme hazırlanan bilirkişi raporunda üç kişilik kuruldan yalnız bir kişi “yıkılabilir” demiş olmasına rağmen yürütme kararını 1 Aralık’ta iptal etti. O gün bugündür, her kafadan bir ses çıkıyor. Sadece Emek’i değil o blokta üç binayı birden yenileyecek olan “Kamer İnşaat” bunun sadece “taşınma” olduğunu ve Emek’in tarihi yapısı korunarak taşınacağını iddia etse de durum pek de öyle değil. Salon hali hazırdaki proje dahilinde yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.

Mevcut projeye hala ruhsat verilmemiş olması, Ahmet Misbah Demircan’ın orta yol bulunsun istiyorum söylemi, İKSV’nin süre verilirse bölgeyi bir kültür merkezine dönüştürecek olumlu bir proje sunabileceklerini belirtmesi ve Ertuğrul Günay’dan gelen “Emek yıkılmayacak” açıklaması güzel haberler olsa da cumartesi günü Taksim’de olmakta fayda var. Taksim’de gerçekleşecek ve sessiz sinemadan, film gösterimlerine kadar türlü etkinliklerin gerçekleşeceği çadırlı uyku tulumlu bu eylem ertesi sabah kadar sürecek. Eylemin altında Siyad, İstanbul Kültür-Sanat Varyetesi, Sinesen gibi sivil topum kuruluşlarının imzası var.

No comments

Leave a reply