En çok kimler plak alıyor?

0 Posted by - 11 November 2015 - O OLDU BU OLDU

Yılın sonuna yaklaştıkça müzik endüstrisinin bütün sene sergilediği performans da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

Müziğin dağıtımı ve fiyatlanması ile ilgili özellikle dijital müzik alanında kıran kırana bir rekabet yaşanırken, sessiz sedasız atak yapan eski dost plak, hem adet olarak, hem de ciro anlamında hızla yükselmeye devam ediyor.

Plak satışlarında motor görevi gören ABD piyasasına dair NBC‘ye çarpıcı rakamlar açıklayan Amerikan Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA) ikinci başkanı Josh Friedlander, yılın ilk altı ayında 9 milyonun üzerinde plak satıldığını ve bunun üzerine sonbahar albümleri ile Noel satışları da eklenince 2014’ün 13 milyonluk rakamının muhtemelen geride kalacağını söyledi.

Friedlander’a göre gelişen ve her yere kolaylıkla ulaşabilen dijital müziğin aksine dinleyiciyle organik bir bağ kurabilen plaklar, ses kalitesi ile de insanların tercihi olmaya devam edecek.

Müzik piyasasını rakamsal anlamda değerlendiren MusicWatch‘a göre de ülkedeki plak satışını arttıran asıl kesim, zannedilenin aksine, 25 yaş altı dinleyiciler ve bunlarında çoğunluğu da erkek.

musicwatch

RIAA geçtiğimiz Eylül ayının sonunda bir açıklama yapmış ve yılın ilk altı ayında ABD genelinde plak satışlarının, bir önceki aynı döneme göre %52 arttığını ve 222 Milyon dolar ciro yapan plak satışlarının, aynı dönemde Youtube, Spotify ve Vevo gibi izlenme rakamıyla reklam geliri elde eden kanalların toplamından (163 milyon dolar) daha fazla gelir elde ettiğini ifade etmişti.

No comments

Leave a reply