En son ne zaman bİr Türkçe pop şarkısını beğendİnİz?

0 Posted by - 01 July 2014 - O OLDU BU OLDU

Kanadalı trip hop prodüktörü The Weeknd geçen hafta yayınladığı yeni şarkısında Nükhet Duru’nun seslendirdiği “Ben Sana Vurgunum”u kullandı. Bugün böyle şarkılar bulmak zor

En son ne zaman iyi bir Türkçe pop şarkısı dinlediniz? Cidden en son ne zaman “İşte bu benim şarkım” dediniz? Tarz fark etmez, eller havaya, arabesk, fantezi her şey dahil. Ama idare eder değil, gerçekten iyi bir şarkıdan bahsediyorum.
Ben hatırlamıyorum. Yıllardır tek duyduğumuz, yaz gelince plajlarda çalınsın diye alelacele hazırlanmış, hepsi birbirinin aynı birtakım ritimler üzerine bazı kafiyeler.
Altın Kelebek ödül töreninde ve muhtelif törenlerde adı geçen popçuların tamamının
40 yaş ve üzeri, genç yetenek olarak ödüllendirilen sanatçıların ise 30 ve üzeri olması Türkiye’nin popüler müzikteki çıkmazını gayet iyi ortaya koyuyor. Yeni isim, yeni müzik, yeni bakış açısı yok. Farklı yönlerden beslenmeyen müzik hep kendini tekrar ediyor.

Geçenlerde bir vesileyle Levent Yüksel’in “Medcezir” albümünü dinledim. Pop tarihimizin nadide eserlerinden biri olduğunu düşünüyorum. Hâlâ çok güzel, çok kaliteli, çok yaratıcı ve çok yenilikçi. Bugün artık böyle albümler yapılmıyor. Bu kadar yetenekli, müzikten anlayan prodüktörler de artık pek yok. Bugün Türkiye’de prodüktör demek sözlerin altına standart altyapıları döşeyen
sese efekt falan veren kişi demek. Vizyon dar, yaratıcılık ise karaborsa.
Tam bunları düşünürken Los Angeles’lı trip hop’çu The Weeknd’ın yeni single’ı “Often” internete düştü. Soundcloud’u açtım, şarkıyı dinlerken şaşırdım. Arka planda belli belirsiz tanıdık bir ses ve melodi. Şarkıyı sonun kadar dinledim. Nükhet Duru’nun sesinden Sabahattin Ali’nin sözleri, “Ben Sana Vurgunum”. Bu şarkının sample’ları arka plana yerleştirilmiş.
İyi, kaliteli müzik sınır tanımıyor. Kanada’da müzik yapan bir prodüktör Nükhet Duru’yu keşfedebiliyor ve müziğine şahane bir şekilde monte edebiliyor.

Peki bugün böyle bir prodüktör merak edip gelse ve mevcut şarkıları dinlese hangisini alıp kullanmak ister? Hangisi ilgisini çeker? Bırakın elin prodüktörünü, bizim ilgimizi bile çekmiyor ki bu şarkılar…
Tamam Türkiye 12 Eylül’ün ardından yakın tarihiyle büyük bir kopuş yaşadı. 80’lerde bir el sanki Türkiye’nin “reset” düğmesine bastı ve her şeyi yeniden başlattı. En çok da kültürel olarak… Ancak 90’ların Türkçe popu buna karşılık hayli renkli, mizahi ve çeşitliydi. 70’lerdeki pop ve Anadolu rock geleneğinden kopuktu ama kendi karakteri vardı. 2000’lerde ise tam bir ıssızlık hâkim. 2014’teyiz ama hâlâ 2000’lerden bahsedecek, döneme damgasını vuracak bir damar yok elimizde.
The Weeknd’ın şarkısında yer alan Nükhet Duru’nun sesi, ne kadar muhteşem bir potansiyele sahip olduğumuzun, popun bugünkü hali ise bu potansiyeli ne kadar kullandığımızın kanıtı.

theweeknd

5 Comments

 • Ali Bulun 02 July 2014 - 11:14 Reply

  The Weeknd’ın şarkısının nesini beğendiniz anlamadım? Dünyada bu kalitede binlerce şarkı yapılıyor. Hem de her saat başı.
  Ayrıca 4 ton tizleştirilmiş (pek de güzel olmamış ayrıca) N.Duru sesinden ülkedeki müzikal potansiyeli nasıl tayin edebildiniz bunu da anlayamadım.
  90’lar konusuna gelince haklısınız ancak artık güzel işler üretilmiyor deyişinize katılamıyorum. Hatta son 1 yılda bile üretilen onlarca güzel şarkı sayabilirim size.
  Siz bir profesyonelsiniz, profesyonellik bazen insanı değerlere karşı kör eder. Nadir de olsa sektörde üretilen şarkıları dinlerken amatör günlerinizi hatırlayıp o ruh halinizle yorumlayın ki biz de doğru bilgi alacak bir yazar bulduk deyip sevinelim.

  Saygılar

  • Mehmet Tez 02 July 2014 - 15:16 Reply

   Siz önerseydiniz son bir yıldaki güzel pop şarkılarını da dinleseydik.

 • Fatima 07 July 2014 - 09:35 Reply

  Son 1 yıldaki onlarca güzel şarkıyı ben de çok merak ettim.

 • Ali Bulun 23 July 2014 - 15:46 Reply

  Yetmez – İ.Paydaş – Atiye
  Yapabilsem – Fuat Güner
  Kalbine Sürgün – Rafet El Roman
  Sen ve Ben – Gökhan Güneş
  Çatı Katı – Gökhan Türkmen
  Birileri Var – Şebnem Ferah
  Nefes – Birsen Tezer

  kesmezse söyleyin devam edeyim

  sevgiler

 • THE WEEKND “NÜKHET DURU” TAKVİYELİ ŞARKISINA VİDEO ÇEKTİ | hafifmuzik 22 August 2014 - 09:49 Reply

  […] Kanadalı müzisyen Abel Tesfaye yani sahne adıyla Weeknd, yaz başında yayınladığı “Often” isimli şarkısına çektiği videoyu yayınladı. Videonun bizim açımızdan önemi, arka fonda Nükhet Duru’nun “Ben sana vurgunum” şarkısının çalması. Konuyla ilgili yazıya şuradan ulaşabilirsiniz. […]

 • Leave a reply