Björk: “Enerji şirketleri İzlanda’yı yok edecek!”

0 Posted by - 07 November 2015 - ÇEVRE, O OLDU BU OLDU

İzlandalı müzisyen, ülkesinin eşsiz doğasını mahvedecek enerji projelerine karşı savaş açtı.

Müzikal anlamda uzun yıllardır tarzını koruyan ve müziğini yaşam tarzı ile harmanlamayı başaran Björk, doğa ile olan çok özel ilişkisini hemen hemen bütün albümlerine yansıtıyor.

Bu konuda sadece demeç vermekten öteye geçmeye karar veren 49 yaşındaki sanatçı, Ağustos ayında bütün tur programlarını iptal ederek ülkesine dönmüş ve sürpriz bir şekilde Iceland Airwaves Müzik Festivali’nde sahneye çıkacağını duyurmuştu.

Dün uluslararası basın mensupları ile bir toplantı düzenleyen Björk, İzlanda hükümetinin dünya enerji devi şirketlerle 50’den fazla projeye imza attığını bu girişimlerin ülkesinin eşsiz tabiatını geri dönülmez bir biçimde yok edeceğini açıkladı.

Ülkedeki sağ eğilimli hükümetin girişimleriyle yapılan dev tesisler ve bunları birbirine bağlayan otoyolların yarattığı tahribata karşı mücadele eden Gaetum Gardsins adlı hareketi de basına tanıtan İzlandalı şarkıcı, “Ülkemizde hayvan hakları ile ilgili yasalar var fakat tabiatı bütünüyle koruyabilecek düzenlemeler henüz mevcut değil. Doğanın onu savunacak bir avukatı yok. Bundan sonra bütün enerjimi bu işe harcayacağım ve hem ülkemdeki, hem de dünyadaki çevrecileri bu projelere karşı organize edeceğim” diye konuştu.

Bahsi geçen onlarca dev baraj ve volkanik enerji projelerin büyük oranda Britanya tarafından finanse edildiği ve okyanus altından döşenecek enerji nakil sistemleri vasıtasıyla Avrupa hattına aktarılacağı biliniyor.

Küresel ısınma tehlikesine karşı en savunmasız bölgeler arasında yer alan İzlanda’da, eğer atmosfer bu hızla ısınmaya devam ederse 2120 yılında tek bir buzul bile kalmayacak.

İptal ettiği konserleri hakkındaki soruları yanıtsız bırakan Björk, 8 Kasım Pazar akşamı Iceland Airwaves Müzik Festivali’nde sahnede olmayı planlıyor.

No comments

Leave a reply