Eurovision’a Türkçe-Kürtçe şarkıyla katılmak

0 Posted by - 24 August 2009 - O OLDU BU OLDU

fft17_mf196326

Pazar günü gazeteye yazdım birazdan okuyacağınız yazıyı. Tepkiler yoğun. İnsanlar ikiye bölünmüş durumda. Destek verenler ve küfredenler. Arası yok. Bir iki de düzgün eleştiri… İşte gariplik de burada zaten. Konuşan Türkiye çok sevdiğimiz bir laf. Ama iş konuşmaya gelince küfürden başka bir şey çıkmıyor kimilerinin ağzından. Küfürler de hep takma isimli mail adreslerinden. Daha ne diyeyim. Lafının arkasında durmayan insanları ciddiye almıyorum. Bakın yazı bu…

Şu ara sanatçılar arasında popüler olan Eurovizyon’a katılmak. Bir zamanlar burun kıvrılırdı ama para ve şöhret getirdiğini gören ne kadar gözden düşmüş isim varsa son çare bir adet “Eurovision’a beni al, onu alma” haberi çıkartıyor gazetede.

Benim fikrim ise farklı bu konuda. Kızanlar sövenler olacak, hepsine eyvallah. Ben Türkiye’nin Eurovizyona içinde Kürtçe sözler de olan bir şarkıyla gidebileceğini düşünüyorum. Mesela bir düet.

Bunun bölünmek değil sağlam durmak anlamına geleceğine inanıyorum.

İngilizce – Türkçe oluyorsa Kürtçe – Türkçe neden olmasın?

Sorun şu: Böyle cesur ve komplekssiz bir adım atılabilir mi?

Eurovizyon dediğiniz şey şov neticede. Kaçıncı olduğun teferruat. Maksat hareket olsun, vatandaş eğlensin, yeni sanatçılar çıksın.

Kürtlerin bir Kenan Doğulusu, Hadise’si var mı? Henüz yok gibi. Tanımıyoruz. Ama Aynur gibi, Rojin gibi isim yapmış sesleri var. Ajda ile Aynur konserde birlikte şarkı söylüyorsa, aynısını Eurovision’da da yapabilirler…

Pek yakında çok sayıda ve tarzda Kürt grubun ortaya çıkacağını düşünüyorum. Bunu bir zenginlik olarak görüyorum. Sadece terörist değil, müzik de dağdan inmeli.

Topluma katılmalı. Kültüre katkısı büyük olur.

3 Comments

  • Çetin Akdeniz 24 August 2009 - 15:50 Reply

    Kürtçe-Türkçe bir şarkı ile katılalım. Belki o zaman kuzey ülkelerinden alamadığımız puanları toplarız!..

  • Mehmet Tez 24 August 2009 - 16:12 Reply

    Çeto mükemmel yorum. Ha ha ha aha….

  • deniz 30 August 2009 - 14:55 Reply

    Tabii katılsınlar canım nolcak aa.Bu ülke sadece kürtler ve türklerden oluşmuyor.Başka kökenden insanlarda var o zaman hepsinin ana dilinden ortaya karışık bir şarkı yapsınlar.Hangi kökenden olunursa olsun T.C vatandaşı ve T.C kimliğine sahip bu insanlar.Ülkenin resmi dilide türkçe.Yıllardır bu dille yarışılıyor.Onca yıldan sonra ortalığı bulandırmanın alemi yok bence.

  • Leave a reply