Eurovision’un adresi değişti: Gösteri 2019’da Kudüs yerine Tel Aviv’de

0 Posted by - 14 September 2018 - O OLDU BU OLDU

Yarışmayı kazanan ülkenin bir sonraki gösterinin ev sahibi olması bir Eurovision geleneğidir fakat konu İsrail ve boykot meselesi olunca kararlar değişebiliyor.

Avrupa Yayıncılar Birliği EBU’nun Eurovision organizasyonlarından sorumlu olan Jon Ola Sand’in yaptığı açıklamaya göre 2019’da İsrail’de gerçekleşecek olan yarışma Expo Tel Aviv Uluslararası Fuar Merkezi’nde yapılacak. Daha önce 1979 ve 1999’da iki defa daha ev sahibi ülke olarak Eurovision Şarkı Yarışması’nı düzenleyen İsrail, Kudüs’ü kullanmayı tercih etmişti. Resmi olarak açıklamada yer almasa bile İsrail’in EBU’nun baskısı sonucu Tel Aviv kararını aldığı ve son yıllarda iyice alevlenen kültürel boykot riskini de azaltmayı amaçladığı tahmin ediliyor.

En son Eylül başında Meteor Festival’de sahne alacağı açıklanan Lana Del Rey ve of Montreal protestolar üzerine gösterilerini iptal etmiş, kültürel boykot hareketinin liderliğini yapan BDS Hareketi ise yarışmaya katılacak tüm ülkeleri bu yıl yarışmayı boykot etmeye davet etmişti.

– Roger Waters, Batı Şeria’daki duvarın önünde, 2006 –

Aralarında Roger Waters, Ken Loach, Brian Eno, Julie Christie, Wolf Alice gibi farklı sanat dallarından onlarca ismin olduğu imzacıların tam listesi ve mektup metnine buradan ulaşılabilir.

Bu yıl Mayıs ayında Lizbon’da 63’üncüsü düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışmasını İsrail’i temsil eden Netta Barzilai’ın “Toy” adlı şarkısı kazanmıştı. Hatırlamak isteyenler için video aşağıda.

No comments

Leave a reply