EVİNİZDEKİ PLAKLARIN ÇOĞU BURADAN GELİYOR

0 Posted by - 24 August 2014 - O OLDU BU OLDU, SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Son yıllarda plak satışlarında kaydedilen gözle görülür artış, yeni albüm çıkartan birçok müzisyeni de plak seçeneğine yönlendirmeye başladı.

Sadece 2013’te Dünya üzerindeki CD satışları %14,5 gerilerken, plak satışları ise %32 artmış ve aynı dönemde 6 milyon plak satılmış. Hal böyle olunca, plak üreten tesislerde makinalar tekrar tam kapasite çalışmaya başladı. Bu plak üreten tesislerin başında da, Çek Cumhuriyeti’ndeki GZ Vinyl şirketi geliyor. 1951 Yılından beri plak ve müzik işinde olan GZ’nin en büyük avantajı, 80’lerin sonunda CD dönemi başlarken paketleyip depoya kaldırdığı plak tesisini, tekrar kurup üretime kaldığı yerden devam edebilmesi.

Bugün dinlediğimiz birçok ünlü grup ve müzisyenin plakları Prag yakınlarında bulunan GZ tesislerinde basılıyor. GZ Vinyl bugün Dünya’nın en önemli plak üreticisi ve şirket sadece geçen yıl 10.5 milyon adet plak üretmiş. Belki farkında değilsiniz ama, eğer plak dinlemeyi seviyorsanız mutlaka sizin evinizde de bu tesislerde üretilen bir plak var. İşte o tesis.

plak 1

plak 2

plak 3

gz-vinyl-factory-16

GZ Vinyl Factory 01

“Bu haberde Dustin Drankoski’nin mashable.com’daki yazısından yararlanılmıştır.”

No comments

Leave a reply