“Eyyvah Eyvah 2″‘nin albümü müzik sektörünü nasıl zora soktu!

0 Posted by - 16 March 2011 - O OLDU BU OLDU

Bugünkü Hürriyet’in Kültür Sanat sayfasında yer alan Barış Akpolat’ın haberi gerçekten ilginç…

Haber şöyle…

***

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, ‘Eyyvah Eyvah 2’ skandalından sonra başlattığı sıkı denetim müzik sektörünü zora soktu…

Firmalar kayıt tescil belgelerini bu denetim yüzünden alamayınca albüm yayınlayamaz oldu. Eyyvah Eyyvah 2’nin korsan kopyasının, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tescil için gönderilen orijinal kopyadan çoğaltılması, müzik sektörünü zora soktu. Bakanlıktaki köstebeği bulmak için bir aydır soruşturma yürütülüyor. Soruşturmanın yarattığı hassasiyet sebebiyle de müzik firmalarının albüm yayınlamak için alması gereken kayıt tescil belgeleri (eski ismiyle eser işletme belgesi) bir türlü verilmiyor.

10 GÜNDÜR ALBÜM ÇIKMIYOR

Soruşturma öncesinde bir veya en fazla iki günde çıkan bandrol ve kayıt tescil belgeleri, artık 10 günde alınabiliyor. Odeon Kompakt müzik şirketinin Bandrol ve Telif Hakları Sorumlusu Gürol Babataşı, “Bakanlıkta çalışanlardan işlem yaptırmak için binaya girip çıkanlara kadar herkese şüpheyle bakılmaya başlandı. Bir haftadır bekleyen dört dosyamız var. Kültür Bakanlığı’nın izin için biçtiği süre zaten 15 gündü ama hiçbir zaman bu kadar sürmezdi, birkaç saatte hallolurdu” diyor.

Kalan Müzik’in sahibi Hasan Saltık ise, “Sektörde neredeyse 10 gündür yeni albüm çıkmıyor, benimse altı dosyam bakanlıkta beklemekte. Kayıt tescil belgesi almak pasaport almaktan da zor. Bakanlık, korsancıları cezalandıracağına biz yapımcı ve prodüktörleri cezalandırıyor. Benim firmamdan çıkacak film müziklerinin filmlere yetişmeyeceğinden korkuyorum. Bakanlığın bizleri bu kadar zor durumda bırakmaya hakkı yok. Dosyalar eskiden iki günde teslim edilirken artık 15 günü buluyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, soruşturmayı bahane ederek işlemleri yavaşlatıyor” diyor.

GECİKME EKSİK EVRAKTAN

Esen Dağıtım’ın yetkilisi Fırat Fırat ise şu anda bakanlıkta hiçbir dosyasının beklemediğini, bandrollerin artık iki-üç, kayıt tescil belgelerinin de bir haftada verildiğini söyledi. İstanbul İl Kültür Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, gecikmelerin tek nedeni evrakların eksik olması. Müdürlük her ay 10 bin kitaba, sinema filmi ve albüme bandrol ve kayıt tescil belgesi veriyor. Skandal öncesi gözardı edilen eksik evraklı dosyalar artık kesinlikle kabul edilmiyor.

Hürriyet, Barış Akpolat

No comments

Leave a reply