Ezan başlayınca konser durur mu?

0 Posted by - 24 July 2011 - O OLDU BU OLDU

20110724-035205.jpg

Geçenlerde İstanbul Uluslararası Caz Festivali kapsamında Jamie Cullum konserinde ilginç bir olay yaşandı. Cullum şarkısına başlayacağı sırada ezan okundu. Şarkıya girmeyip bekleyen Cullum bir süre sonra ezan üzerine müezzinin makamında doğaçlamaya başladı.

Yine festival programında yer alan Amadou&Mariam konserini izleyen bir okurum mesaj atmış. “Konser sırasında sahneye bir görevli çıktı ve Amadou’nun kulağına bir şeyler fısıldadı. Ardından ezan başladı ve konsere ara verildi” diyor. Ve soruyor: “Ezan uyarısı İKSV tarafından mı yapılıyor? Ezanda konser illa durmalı mı?”
Ulema değilim, bilemem. Ama İKSV’den aldığım bilgiye göre evet bazı durumlarda, özellikle cami çok yakındaysa ve ezan konseri bastıracaksa uyarı yapılıyor. Sanatçılara mekanın camiye uzaklığı, ezan sesinin konserin kaçıncı dakikasında duyulacağı hakkında bilgi veriliyor. Sanatçı ister durup bekliyor, ister Cullum gibi doğaçlama yapıyor.
Belli mekanlarda, mesela Esma Sultan’da ve Aya İrini’de ezan başlayınca konsere devam etmek de pek mümkün olmuyor. Aya İrini’de yapılan Leyla Gencer Şan Yarışması’nın bir finalisti eserini okurken ezan başlayınca dağılmış, çok kötü bir performans göstermişti. Seyirci için de iki sesin karışması hoş değil.
Açıkhava’da ezan duyulmadığından burada hiçbir konser ezanda durmuyor mesela…
Meraklısına belirtmiş olalım.
Merak etmeyin şeriyat falan gelmiyor.

No comments

Leave a reply