FACEBOOK’DA EXODUS’UN ŞARKI SÖZLERİNİ PAYLAŞAN ABD’Lİ TUTUKLANDI

0 Posted by - 06 September 2014 - O OLDU BU OLDU

Haber ilk bakışta telif hakları ile ilgiliymiş gibi gözükse de aslında olay tamamen ABD’deki bir asayiş problemi ile alakalı. Ağustos’un son haftasında ABD’de yaşanan bir “şarkı sözü” vakası, sosyal medyada yazılıp çizilenlerin sadece geyik muhabbeti olmadığına iyi bir örnek olmuş.

Şahsi Facebook hesabından California kökenli metal grubu Exodus’a ait şarkı sözlerini paylaşan Kentucky’li James Evans, sözlerin içeriğini tehdit olarak algılayan okuyucular tarafından polise şikayet edildi. Grubun 2010 tarihli “Class dismissed” isimli single’ında yer alan “Ölü bedenler okulun koridorlarında yatıyor, sanırım okul tatil olmuş, ateşlenen silahlar tartışmayı bitirmiş” gibi sözler, resmi makamlar tarafından okul baskını övücülüğü gibi algılanınca, polis 31 yaşındaki Facebook kullanıcısını 27 Ağustos günü tutukladı.

Terör ile tehdit etmek suçundan içeri alınan adam 3 Eylül günü, tutuksuz yargılanmak üzere kefaletle serbest bırakıldı. NBC haber kanalına açıklama yapan zanlı Evans, “Ben anayasadaki haklarımı çok iyi biliyorum, haklarım çiğnendi” dedi. Ayrıca, hücrede tanıştığı diğer adamların ve gardiyanların da kendisine olayın çok saçma olduğunu söylediklerini de sözlerine ekledi.

Olayla hiç alakası olmamasına rağmen yine de topa girmek zorunda kalan Exodus grubunun menajeri bir açıklama yayınladı ve “Exodus hiç bir terörist aktiviteyi veya şiddet eylemini övmüyor veya bu tür hiç bir saçmalığı da desteklemiyor. Fakat öyle görünüyor ki, tutuklanan adamın Anayasa ile güvence altına alınan konuşma özgürlüğü engellenmiş” diye görüşlerini açıkladı.

Merak edenler için şarkı söyle bir şey:

No comments

Leave a reply