Facebook’tan bağımsız müzisyenlere ve içerik üreten sayfalara kötü haber

0 Posted by - 15 January 2018 - O OLDU BU OLDU

Kısa süre önce Universal Music ile kapsamlı ve uzun süreli bir lisans anlaşması imzalayan sosyal medya devi, diğer müzik şirketleri ile de arka arkaya anlaşmaya başladı fakat gelişmeler bağımsız müzisyenleri ve web sayfalarını üzebilir.

Kullanıcıların lisanslı müziğe daha kolay ulaşabilmesi ve içeriklerinde ücretsiz olarak kullanabilmesi amacıyla yapılan anlaşmalardan sonra Facebook temel algoritmasını müzik devleri lehine değiştirme kararı aldı. Değişikliği, “İnsanlar bundan sonra sayfalarında aile ve yakın arkadaş paylaşımların daha çok görecek” şeklinde sunan şirketin yeni politikası gereği bağımsız müzisyenlerin ve kullanıcı tarafından beğenilen web sayfalarının insanlara ulaşması çok daha zor olacak.

“Sosyal medya sadece eğlence için değil, aynı zamanda insanların kendini iyi hissetmesi için de kullanılıyor” diyen Mark Zuckerberg’in önceki gün yaptığı halka açık paylaşımla duyurulan değişikliğin ana sebebi olarak da yapılan araştırmalar ve kullanıcılardan gelen geri bildirimler gösterildi.

Yeni düzenleme ile birlikte daha önce beğenilen veya takip edilen bağımsız oluşumlara ait hesaplar veya içerik üreten sayfalar kullanıcının önüne daha seyrek düşecek veya bu hesaplar içeriklerini ön plana çıkartmak için Facebook’a para ödeyecek.

Daha ayrıntılı bilgi için Business Insider‘daki haberin linki burada.

No comments

Leave a reply