Farklı ses ve müziklerin evi “Free Music Archive” kapıya kilidi vuruyor

0 Posted by - 08 November 2018 - O OLDU BU OLDU

2009’dan bu yana hizmet veren ücretsiz müzik arşivi FMA (Free Music Archive) yeterli desteği alamadığı için yolun sonuna geldi.

New York ve çevresinde yayın yapan bağımsız radyo kanalı WFMU’nun bir girişimi olan ve telif yasalarını çiğnemeden dokuz yıldır farklı dallardaki birçok sanatçını işlerine erişme imkanı sunan online arşiv, yeterli fon bulamadığı gerekçesiyle faaliyetlerini sonlandıracağını açıkladı. 2014’ten bu yana FMA’nın başında olan Cheyenne Hohman’ın yaptığı duyuruya göre 9 Kasım Cuma günü olarak belirlenen kapanış tarihi bazı kurumlarla yapılan görüşmeler nedeniyle bir hafta daha ertelendi ve eğer iyi bir sonuç alınırsa tüm arşiv kalıcı olarak archive.org altında erişilebilir olacak.

MP3 formatındaki parçaları kullanım yerlerine ve şekillerine göre bir sınıflandırmaya tabi tutan, bu sayede yasal hak ihlallerine de engel olan FMA, farklı tür ve alt sınıflarda binlerce şarkıyı kullanma sunuyor. Çeşitli küratörlerin derlemeleri ve periyodik chart’lar da içeren FMA’da parçaları doğrudan dinlemek veya bilgisayara indirmek mümkün. Sistemin fişi çekilmeden incelemek isteyenler ücretsiz arşive BU LİNKTEN ULAŞABİLİR.

No comments

Leave a reply