Festivalleri kurtaran “Süper Seyirci”nin anatomisi

0 Posted by - 10 August 2016 - O OLDU BU OLDU

Açık hava festivallerine kimler gidiyor? Yaşları ne? Ne kadar kazanıyorlar ve bir etkinlikte ortalama ne kadar harcıyorlar? Tüm bu soruların cevabını merak eden Eventbrite ve MusicWatch güçlerini birleştirmiş ve bir ayağı ABD’de, bir ayağı da Britanya’da olan bir araştırma yapmışlar.

Çıkan sonuçlara göre okyanusun her iki tarafında da konser ve festivallerin ana motoru, “Süper Seyirci” diye adlandırılan bir kitle.

Önce ABD’ye bakarsak; araştırma, yaşları 18-49 arasında değişen ve geçen yıl en az bir defa festivale katılmış 1000 kişi üzerinde yapılmış. Katılımcılar kategorik olarak ikiye ayrılmış: Normal seyirci (yılda bir defa festivale giden) ve süper seyirci (yılda 5-6 festivale katılan).

festival seyircisi 4

Süper seyirci diye anılan kitle sadece skor anlamında diğerlerinden daha önde değil, VIP bilet almak, özel hizmetlere para ödemek gibi yüksek ücretli harcamalar anlamında da bu işin lideri onlar. Mesela araştırmaya katılan normal festival seyircisi bilet dahil bir festivale ortalama 117 dolar harcarken süper seyirciler 208 dolar harcıyor. Sosyal medya kullanımında da birinciliği kaptırmayan Süper’lerin %81’i kullandığı favori platformundan görsel paylaşırken bu rakam normal seyircide %57. Ayrıca süper seyirci eğer bir festivale gerçekten gitmek istiyorsa, arkadaşlar toplansın beraber bilet alalım falan demiyor ve tek başına da etkinliğe katılabiliyor. İki kategorinin VIP bilet satın alma oranı ise %76’ya %26, Süper’ler lehine.

Araştırma sonucunda ABD’deki süper seyirci ile ilgili ortaya şöyle bir profil de çıkmış: Bu insanların %59’u erkek, % 41’i kadın. Yaşları ortalama 32 ve yıllık kazançları 75 bin dolar civarında. Sadece festival veya konser biletine de harcama yapıyorlar ve sık sık CD, plak, dijital indirme gibi mecralara da para ayırmaktan çekinmiyorlar. Favori müzik türleri ise alternatif, modern/klasik rock ve pop.

festival seyircisi 3

Britanya’da da durum çok farklı değil. Araştırmanın bu ayağı için yine aynı şartlar gözetilerek 500 kişiyle görüşülmüş ve burada da, ortalama seyirciden çok daha fazla harcama yapan bir grupla karşılaşılmış.

Bu defa üç grup var: Süper seyirciler (yılda 4 festival) %28, normal festival seyircisi (yılda bir defa) %34 ve gelir geçer seyirciler %36.

Britanyalı süper seyirciler, ABD’de olduğu gibi diğer kategorilere göre çok daha fazla para harcıyorlar ve bu para genellikle VIP biletlere veya kamp/konaklama gibi yerlere gidiyor. Normal bir festival izleyicisi bir etkinlik için kişi başı 104 sterlin (135 dolar) harcarken Süper’ler için bu rakam 149 sterlin (194 dolar). Sosyal medya kullanım oranı ise burada da %77’ye %57 süper seyirci lehine.

festival seyircisi 2

Son olarak ilginç bir veri daha; Britanya’daki süper seyircilerin ABD’deki benzerleri gibi ortalama 32 yaşında olması ve cinsiyet dağılımının aynen %59 erkek ve %41 kadın olarak belirlenmesi belki de iki tarafı birbirine bağlayan en belirgin bulgu oldu. Ortalama yıllık geliri 45 bin sterlin (58.500 dolar) olan Britanyalı süper seyircilerin favori müzik türleri de yine alternatif, modern/klasik rock fakat tek fark, okyanusun bu tarafında pop müzik yerine dans var.

No comments

Leave a reply