FİNLANDİYA’DA İLGİNÇ YASA : “KONSERİ BEĞENMEDİK, PARAMIZI GERİ VERİN”

5 Posted by - 07 July 2015 - O OLDU BU OLDU

Gittiğiniz bir konserden memnun kalmayıp paranızı geri almak istediniz mi hiç? Finlandiya vatandaşları artık bu haklarını sonuna kadar kullanabilecekler çünkü istekleri yasa ile güvence altına alındı.

Fin ulusal yayın kurumu Yle’nin haberine göre ülkenin “Tüketici anlaşmazlıkları kurulu”nun geçen hafta aldığı bir kararla artık konser seyircileri, performansın beklenenin altında kaldığını öne sürerek bilet paralarını geri alabilecekler.

chuck berryAslında bütün olay 2013 yılında Helsinki’de gerçekleşen bir Chuck Berry konseriyle başlamış. Efsane ismin sahnede çok yorgun ve isteksiz gözüktüğünü iddia eden seyircilerin bir kısmı paralarını geri istemişler ve bu konuyu yargıya taşımayı da ihmal etmemişler.

Yasaya göre hangi performansın iyi, hangisinin yetersiz olacağına karar verecek kriterler de ayrıntılı olarak belirlenmiş. Mesela Festivallerde birçok farklı ismin sahneye çıkacağı göz önüne alınarak etkinliğin -yeterli- olup olmadığı genel olarak değerlendirilecek.

Yasanın pratikte nasıl uygulanacağı ve organizatörlerin nasıl tepki vereceği önümüzdeki günlerde belli olacak.

İşte konser sırasında 86 yaşında olan ve “isteksiz” olmakla suçlanan Chuck Berry’nin Helsinki konserinden kısa bir parça:

1 Comment

  • Ece 07 July 2015 - 23:55 Reply

    Pardon ama 86 yaşındaki adamdan ne bekliyorlardı zıp zıp zıplamasını mı? Ayakta durduğuna şükretsinler, bazı insanlar ne anlayışsız.

  • Leave a reply