Freddie Mercury 70 yaşında

1 Posted by - 05 September 2016 - O OLDU BU OLDU

5 Eylül 1946. Zanzibar’da Hint asıllı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve eğitim hayatı boyunca hem Afrika’yı, hem Hindistan’ı, hem de Britanya’yı derinlemesine tanıyan Faruk Bulsara, 45 yaşında dünyadan ayrıldığında İngiltere’de tüm zamanların en çok satan albümlerine, dünya genelinde milyarlarca insanın dilinde dolanan onlarca hit parçaya imza atmıştı. Herkesin onu tanıdığı adıyla Freddie Mercury, yaşasaydı bugün 70’inci yaşını kutluyor olacaktı.
freddie mercury 2
Yedi yaşında ailesinin desteğiyle piyano çalmaya başlayan, ilk grubunu 12 yaşında okul arkadaşlarıyla kuran ve 17 yaşındayken ailesiyle birlikte İngiltere’ye göçmek zorunda kalan Mercury, 1970 yılında onu tüm dünyanın gözleri önüne çıkartacak olan Queen’i kurdu.

Roger Taylor ve Brian May ile birlikte 1970 yılında başladığı Queen macerası boyunca rock müzik tarihine geçecek onlarca şarkıya imza atan Mercury, 1987 yılında Paskalya’dan hemen sonra AIDS’e yakalandığını öğrendi. Uzun süre basından saklanmaya çalışan hastalık 1990’da artık gizlenemez hale gelmiş ve gittikçe güçsüzleşen Freddie artık veda hazırlıkların başlamıştı.

24 Kasım 1991’de bu dünyadan ayrılan Mercury hayatı boyunca müzikle yaşadı ve ölene kadar da sahnede kalmak için mücadele etti. 1991’de, ölmeden aylar önce son defa kamera karşısına geçti ve zor da olsa “These Are The Days Of Our Lives” için çekilen videoda vedasını yaptı.

freddie mercury 4

İşte onun yaşamındaki dönüm noktaları olan onlarca şarkıdan 5 tanesi. İyi ki doğdun Freddie Mercury!

Bohemian Rhapsody (1975)

Love of My Life (1975)

Queen – We Are The Champions (1977)

The Show Must Go On (1991)

These Are The Days Of Our Lives (1991)

Not: İlgilenenler için, “Freddie Mercury: Messenger of the Gods — The Singles” adlı 13 plaktan oluşan 70’inci yıl çalışması 2 Eylül Cuma günü satışa çıktı.

No comments

Leave a reply