FREDDIE MERCURY HAKKINDA AZ BİLİNEN 5 ŞEY

0 Posted by - 24 November 2014 - LİSTE, O OLDU BU OLDU

Queen’in yüzü ve sesi olan Freddie Mercury aramızdan ayrılalı yirmi üç yıl oldu. Müzik tarihinin ikonik karakterlerinden biri olan ve 24 Kasım 1991’de hayatını kaybeden müzisyenin sanatla ilişkisi tasarım ve çizimle başlamış. Hep İngiliz olarak anılsa da aslında Afrikalı ve kedilere düşkün…

Queen’in amblemini o tasarladı
Freddie Mercury, çok yönlü bir sanatçıydı, yetkinlik alanı yalnızca müzik değildi. Ealing Art College’ın grafik tasarımı ve sanat dalında okumuş. Okuldan sonra bir süre reklam ajansları ve lokal yayınevleri ve gazeteler için grafikerlik yapmış. Queen’in meşhur amblemi Freddie Mercury’nin tasarımı.

1952_queen_band

Asıl adı Farrokh Bulsara, doğum yeri Zanzibar
Farrokh Bulsara adıyla doğan sanatçı, İngiliz sömürgesi olan Afrika ülkelerinden Zanzibar’da dünyaya geldi. Kendisinin Parsi, yani Hindistan’a göçmüş acem olduğu söyleniyor. Ailesinin dini inancı ise Zerdüştilik, Mercury’nin cenazesi de Zerdüşt inançlarının gerekleri yerine getirilerek yapıldı.

Kurt Cobain intihar mektubunda ondan bahsediyor
Kurt Cobain hayatına son vermeden önce yazdığı mektupta Freddie Mercury’den de bahsediyor. Cobain, Mercury’nin kendisine ilham kaynağı olduğunu ve performansını gıptayla seyrettiğini yazmış.

“For example, when we’re backstage and the lights go out and the manic roar of the crowds begin, it doesn’t affect me the way in which it did for Freddie Mercury, who seemed to love, relish in the love and adoration from the crowd which is something I totally admire and envy. The fact is, I can’t fool you, any one of you. It simply isn’t fair to you or me. The worst crime I can think of would be to rip people off by faking it and pretending as if I’m having 100% fun.”

cobainnote

Kedilerine çok düşkündü
Freddie Mercury kedileri çok seviyordu. Evinde tam 10 adet kedi besleyen Mercury, onlara bir şarkı bile yazdı. (Mr. Bad Guy) Uzun turnelere çıktığında evi arayarak kedileriyle telefonda konuşmak istiyor, Mary Austin kedileri alıp telefonun yanına getiriyormuş. Kedi sevgisinin çarpıcı örneklerinden bir diğeri ise, kendisini aldatan erkek arkadaşı Tony Bastin’in kedisi Oscar’ı onun elinden almış olması.

Freddie-Mercury-with-his-cat

Mirasını eski sevgilisi Mary Austin’e bıraktı
Mirasının büyük çoğunluğunu, 70’lerde bir dönem birlikte olduğu Mary Austin’e bıraktı. Freddie Mercury, verdiği mülakatlarda tek gerçek dostunun Mary Austin olduğunu söyler.

mercury

Sahne şovu = Freddie Mercury
Fotoğraf ve video anlatıyor zaten:

Freddie-Mercury-riding-on-the-shoulders-of-Superman-and-Darth-Vader

BONUS: Hak ettiği değeri görememiş Freddie Mercury yorumları

“Play The Game”

“The March Of The Black Queen”

“Spread Your Wings”

No comments

Leave a reply