Fyre Festival fiyaskosu Netflix’te belgesel oldu, ilk fragman yayında

0 Posted by - 11 December 2018 - O OLDU BU OLDU, SİNEMA & TV

Yaklaşık bir buçuk yıl önce yaşanan ve festivaller tarihindeki en büyük dolandırıcılık vakası olarak kayda geçen organizasyonun hikayesi yakında seyirci ile buluşacak.

Festivalin organize edildiği ve ünlü isimlerce reklamının yapıldığı günlerden başlayan hikayeyi kronolojik olarak anlatan FYRE adlı dokümanterde yönetmen olarak Chris Smith imzası var. 18 Ocak’ta Netflix’te yayına girecek olan yapımın ilk görüntüleri dün paylaşıldı.

2017’de tutuklanarak cezaevine konan Amerikalı girişimci Billy McFarland* tarafında organize edilen ve Major Lazer, Blink-182, Disclosure ve Migos gibi isimlerin sahne alacağı duyurulan Fyre Festival, tanıtım süresi boyunca villalar, lüks yatlar ve ünlü mankenlerle reklamlar yapmış fakat gösteri tarihine birkaç gün kala elde sadece sahile yayılmış bir grup afet çadırı ile kokuşmuş sandviç olduğu ortaya çıkmıştı.

Büyük çaplı bir sosyal medya ve tanıtım dolandırıcılığı olarak da anılan Fyre Festival vakasında, Billy McFarland’ın bilet satışlarından ve yatırımcılardan 190 milyon dolar gelir elde ettiği iddia ediliyor.

*McFarland’ın hem yatırımcıların hem de bilet paralarını kaptıran seyircilerin müdahil olduğu davalarda yargılanma süreci hala devam ediyor. Dolandırılan her bir yatırımcı için federal hapishanede 20 yıl hapis cezası söz konusu.

****** MEHMET TEZ’İN KALEMİNDEN: EN BÜYÜK FESTİVAL FİYASKOSU ******

No comments

Leave a reply