Fyre Festival kurucusu Billy McFarland tutuklandı

1 Posted by - 01 July 2017 - O OLDU BU OLDU

Nisan ayında gerçekleşmesi beklenen fakat ardında büyük bir dolandırıcılık hikayesi bırakarak fiysakoyla sonuçlanan Fyre Festival için yürütülen adli süreç, Cuma günü yapılan tutuklamayla hız kazandı.

New York Güney Bölgesi Savcılık ofisinden Joon Kim tarafından hazırlanan iddianameye göre festivalin organizatörü Billy McFarland (altta), şirketi Fyre Media‘ya toplam 1,2 milyon dolar destek veren iki yatırımcıyı dolandırmakla suçlanıyor.
Billy McFarland
Aralarında sahte bilançolar düzenlemek ve teminat yerine kullanılan sahte hisse senetleri basmak gibi suçlar içeren iddianame mahkeme tarafından kabul edilirse McFarland, federal bir hapishanede 20 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak.

New York’ta açılan ceza davası dışında, iddianeme sürecinin tamamlanması beklenen toplu davalar ve festivalin diğer kurucu ortağı rapçi Ja Rule hakkındaki kamu davası ise ayrı kulvarlardan ilerlemeye devam ediyor.

Fyre Festival 3

Bahamalar’da süper lüks bir festival vadeden, Major Lazer, Blink-182, Disclosure ve Migos gibi isimlerin sahne alacağı duyurulan Fyre Festival, tanıtım süresi boyunca villalar, lüks yatlar ve ünlü mankenlerle reklamlar yapmış fakat gösteri tarihine birkaç gün kala elde sadece sahile yayılmış bir grup afet çadırı ile kokuşmuş sandviç olduğu ortya çıkmıştı.

****** MEHMET TEZ’İN KALEMİNDEN: EN BÜYÜK FESTİVAL FİYASKOSU ******

Büyük çaplı bir sosyal medya ve tanıtım dolandırıcılığı olarak da anılan Fyre Festival vakasında, Billy McFarland’ın bilet satışlarından ve yatırımcılardan 190 milyon dolar gelir elde ettiği iddia ediliyor.

No comments

Leave a reply