Genç Dave Grohl’dan mektup var!

0 Posted by - 17 July 2011 - O OLDU BU OLDU

Ne kadar genç yaşlarda müzik camiasının içine daldığını sıklıkla okuduğumuz, duyduğumuz Dave Grohl’un kaleminden çıkma böyle bir mektup gözümüze çarptı Letters Of Note‘de.

1984’te yazılmış bu satırlar,  o tarihlerde 15 yaşında olan Grohl’un hazırladığı karışık kasetler için gruplardan şarkı istediği günlere tekabül ediyor. Aerobic Death’e yazdığı ve “John Denver’s Nightmare” isimli derlemeye şarkı talep ettiği mektup, bir yandan da artık tarihin toz toprak sayfaları arasına karışmak durumunda kalan bu tip yazışmaları hatırlamamız için de hoş bir bahane.

Bakın şöyle şeyler yazmış Grohl:

“HI, IM DAVID GROHL FROM WASHINGTON D.C., AND ME AND MY FRIEND ARE PUTTING OUT A COMPILATION TAPE OF ABOUT 15 DIFFERENT BANDS FROM ALL OVER. WELL, WE WANT YOU! THE TAPE IS GONNA BE CALLED “JOHN DENVERS NIGHTMARE” ITS GONNA BE SOLD AT ALMOST ALL OF THE D.C. SHOWS, SO IT WON’T BE A WASTE OF TIME. THIS IS WHO WE’VE TALKED TO – MAUFICE, UNDERGROUND SOLDIER, PRESIDENTIAL A.I.D.S., THE DEAD ENDS, CHIPS PATROL, N.I.L.8. BUT WE ARE FINDING OTHER BANDS. WE ONLY NEED 3 SONGS AND THEY CAN BE GARAGE RECORDINGS. I READ ABOUT YOU IN “WARNING” AND I THOUGHT I’D WRITE. THIS IS WHAT WE NEED:

PICTURES OF THE BAND
3 SONGS (ON TAPE)
LYRICS
THE LINEUP

WRITE BACK AND TELL ME WHETHER OR NOT YOU WANT TO DO IT. THANX,

DAVID GROHL
5516 KATHLEEN PL.
SPRINGFIELD, VA.
22151

OUR ADS FOR LOOKING FOR BANDS WILL SOON BE IN:
THE LEADING EDGE
SHOOT
WARNING
AND RAD

WRITE BACK!!!!”

1 Comment

  • foofighters 15 August 2011 - 11:26 Reply

    Dave Grohl işte; sürekli aktif,hareket halinde,neşeli.

  • Leave a reply