Genç dinleyici kaçtı, Pandora hisseleri çakıldı

1 Posted by - 07 November 2017 - O OLDU BU OLDU

Stream müzik ve internet radyoculuğunun öncü şirketi Pandora, Amerika’dan sonra Avustralya da el attı fakat rekabetin sert duvarına çarpmaktan kurtulamadı.

Geçen yıldan bu yana yönetim kademesinde sert değişimler yaşayan ve geçtiğimiz yaz kurucusu Tim Westergren’in yerini yeni CEO Roger Lynch’e bırakmasıyla yeni bir döneme giren Pandora, dördüncü çeyrek kar tahminlerinin açıklanmasıyla sert bir değer kaybı yaşadı.

3 Kasım Cuma günü Pandora hisselerinin borsada %25 değer kaybetmesinden hemen sonra açıklama yapan Lynch, önlerinde uzun bir yol olduğunu ve yeni tarz içerikler üreterek önce kan kaybını önleyeceklerini, sonra da büyümeye başlayacaklarını söyledi.

2016 sonunda 81 milyon aktif kullanıcısı olan Pandora’nın şu anki verilere göre 73,7 milyon kullanıcısı bulunuyor. Yaşanan hızlı düşüşle ilgili piyasa araştırması yapan yatırım şirketi Piper Jaffray’a göre ise asıl neden Pandora’yı terk eden genç kullanıcılar. Sokağa çıkıp genç dinleyicilere “Pandora dinliyor musunuz?” diye soran şirketin aldığı cevap, %35 Evet – %65 Hayır. Aynı soruya 2014 yılında alınan yanıt ise %74 Evet’e karşılık %26 Hayır’dı.

Pandora’dan sızan bilgilere göre şirketin gelirlerini Youtube gibi reklam destekli bir kullanıcı katmanı ile destekleme planı ilk seçeneklerden biri. Reklam verenleri memnun etmek için devreye sokulacak yeni yöntemler ise şimdilik plan aşamasında.

No comments

Leave a reply