GENÇLER SOKAKTA ALKOL İÇİYOR HADİSESİ

1 Posted by - 07 April 2013 - O OLDU BU OLDU

Kadife Sokak’taki keşmekeş gene “gençler sokakta içki içiyor”a bağlandı. Ruhsat verenin, “binalarımız değerlendi” diye elini ovuşturanların hiç ilgisi yokmuş gibi…

Kadıköy Kadife Sokak şehrin en kaotik yerlerinden biri. Kabul. Cuma ve cumartesi akşamları oradan geçerseniz bir sokak festivali düzenleniyor sanabilirsiniz. Her köşede, her kapıda birileri ellerindeki içkileri yudumlayarak sohbet ediyor. Bana sorarsanız sevimsiz, kişiliksiz, ruhsuz, bakımsız tipik İstanbul binalarının önünde eğlenen sohbet eden birilerinin olması, olmamasından daha iyi. En azından yaşadığını hissediyor insan.

Ama bu festival hali bir gün değil, iki gün değil, yılın her hafta sonu böyle. Ve sorun da burada. Mahalleli her hafta festival kaldıramıyor. Ben olsam ben de kaldırmam. Zaten o sokakta da oturmam.

İyi güzel de burada bir ikiyüzlülük var. Bu sokaktaki barlara ruhsat verilmiş mi? Evet. Adamların içki satma, insanları buraya çekme, burada bir eğlence ortamı oluşturma hakkı var mı? Var. E bir barın, kafenin amacı bu zaten. Adam işini yapıyor.

Belediye de işini yaptı, mahallelinin talebi üzerine harekete geçti, bakkal çakkaldan içki satışını sınırladı, sokakta içenler mekanlara girsin sokakta durmasın diye. Masaları kaldırdı, yol açılsın diye. Bakalım işe yarayacak mı?

Mahalleli kendi açısından haklı. Haklı da, zamanın ruhuna karşı koymak mümkün değil ki. Onlara kötü bir haberim var, hayat değişiyor, şehir değişiyor, hiçbir şey aynı kalmıyor. Ne kadar yasaklarsanız yasaklayın, apartman girişlerine ne kadar demir kapılar kondurursanız kondurun, o sokaklar asla eskisi gibi olmayacak.

Etiler’deki villalar boşalıp yeniden konuta döndü mü? Koşuyolu’ndaki iki katlı binalar işyerinden kafeden arındırılabildi mi? İstiklal’e, Galatasaray’a, Tünel’e gidenlere
artık “Arkadaşlar burada içmeyin, mahalleli rahatsız oluyor” denir mi?

Orada oturmayı tercih eden o şartları bilerek gidiyor. Ne o barlar dün açıldı, ne de gençlik o sokağa dün gitmeye başladı (Eskiden bu sokaklar ne güzeldi diyenlere de sormak isterim, “Nesi güzeldi?” diye).

Bu meselede en büyük mağdur mahalleye giden müşteridir. Dayağı onlar yiyor, polisin soğuk savaş taktikleriyle onlar uğraşıyor. Kışkırtılan çetelerin vandalizmine onlar maruz kalıyor.
Dairelerimizin iş yeri olarak değeri arttı diye ellerini ovuşturanlar sessiz çoğunluk zaten. Asmalımescit’te de mahalle elden gitti diye en yüksek sesla ağlayanlar evlerini kafelere, barlara astronomik paralara en erken verenler olmadı mı?

“Gençler geliyor, sokakta içiyor, gürültü yapıyor” gibi basit değil yani hadise.
Kimseye kızmamak lazım, biz milletçe her şeyi böyle yardıra yardıra, kıra döke öğreniyoruz.
Bir süre sonra gençler sokaklarda adabıyla takılmaya, mahalleli de cıvıl cıvıl bir ortamda yaşamaya alışır.

AK Parti’nin “bakın onlar da yasaklıyor alkolü” demesi de çok gerçekçi değil. Kimse (mesela bir başbakan) ruhsatlı mekanı telefonla arayıp orada içki içirirseniz karışmam demiyor. Arada fark var.

8 Comments

 • Mehmet 08 April 2013 - 12:40 Reply

  Merak ediyorum Mehmet Tez, şu fotoğraflardaki görüntü senin evinin önünde olsa hoşuna gider mi? Giderse sokakta oturanlara evinin adresini ver de orada içsinler.

  • Berk Sayan 08 April 2013 - 18:16 Reply

   Bazen hiç okumadan yorum yapılıyor gibi geliyor bana:

   “Ben olsam ben de kaldırmam. Zaten o sokakta da oturmam.”

   “Orada oturmayı tercih eden o şartları bilerek gidiyor. Ne o barlar dün açıldı, ne de gençlik o sokağa dün gitmeye başladı “

   • Mehmet 08 April 2013 - 19:18 Reply

    Mehmet Tez pislikleri meşrulaştırmak için yalan söylüyor. O sokakta oturanlar barlardan çok daha önce oradaydı. Burada insanlar yaşıyordu, hangi akla hizmetse barlar sonradan açıldı. Bu yüzden Kadife Sokak’ta yapılanları da savunamaz. Sevgili Berk; bu rezaleti seviyorsan Mehmet Tez’e katılıp evinin önünü bu insanlara açabilirsin.

    • Mehmet Tez 08 April 2013 - 19:47 Reply

     evet berk ben pislikleri mesrulastirmak icin para aldim. bunlar kendi goruslerim degil.

 • Birtan 09 April 2013 - 12:57 Reply

  Soyle bir olay var, neden bu muhabbet kadife sokak uzerinde donuyorda osmancik sokagida katip genellenmiyor.Yada rihtim bolgesindeki barlar uzerinden muhabbet donmuyor.

  Osmancik sokak ve migrosun oldugu cadde is hanlarinin yogunlukta oldugu ve oturalan sadece bir kac evin oldugu, ayni zamanda sokagin tamamen barlarla kapli olup ozellikle ıssızligin hic olmadigi bir ortam.

  Kadikoy belediyesinin bir yil onceden tasarladigi ve amaci barlari kadife sokaktan rihtim caddesi, boga ve osmancik sokak civarlarina dogru tasima plani.

  Mahalleli dedigimiz kisiler, cogu 60 – 70si askin yaslara sahip insanlarin yasadigi bir kadife sokak agalisi olmasi bu adamlar o barlardan once vardi. Mahalleli o demir parmakliklari apartmanlarin kapisina isemesinler diye koydurmustu. Ki bu sadece kadife degil moda meydanina kadar tum evlerin sorunu.

  2 seneye yakin ozellikle geceleri kadikoyde calismis ve yasamis biri olarak olaya tam tersi bakiyorum.

 • Mehmet 26 July 2013 - 15:21 Reply

  Yazının sağ fotoğrafına bakın… Gençler merdivenlere oturmuş içip eğleniyor. Mehmet Tez’in pek bir sevdiği görüntüler.
  Apartman sakinleri o bölgeyi tamamen kapattı. Ama sen hala başkalarını rahatsız etmeyi savun

 • cansu 30 November 2014 - 10:33 Reply

  Mehmet sen soyle nerede oturalim oralara gidelim. Ben 50 yildir kadikoyde oturuyorum. Kim kimi nereden kovuyormus ?

  • Mehmet Tez 02 December 2014 - 00:06 Reply

   Haklısınız.

  Leave a reply