GEOFF BARROW İSYAN ETTİ: “34 MİLYON STREAM KARŞILIĞINDA SADECE 2.500 DOLAR MI?”

0 Posted by - 15 April 2015 - O OLDU BU OLDU

Portishead’ten Geoff Barrow dün gece attığı bir Tweet’te, Youtube, Spotify ve iTunes’ta toplam 34 milyon defa dinlenmelerine rağmen ellerine sadece 2.500 dolar geçtiğini duyurdu ve isyan etti.

Stream müzik piyasasının her geçen gün genişlediği ve rekabetin iyice kızıştığı son aylarda, sektörün gelirleri artsa bile paranın plak şirketlerine gittiği ve sanatçıların bu işten fazla yararlanamadığı görüşüne en son örnek Geoff Barrow oldu.

geoff barrow_twitter

Arka arkaya attığı Twitter mesajlarında eline vergilerden sonra sadece 1.700 Pound (yaklaşık 2.500 dolar) geçtiğini yazan Barrow hem çalıştıkları stream müzik servislerine hem de müziklerini çok ucuza pazarlamakla suçladığı Universal Music Group‘a imalı bir şekilde teşekkür etti.

Geçtiğimiz ay açıklanan rakamlara göre 2014’te ABD piyasasında tarihte ilk defa stream müzik cirosunun 1.87 milyar dolar ile CD satışlarını geçtiği duyurulmuştu. Mart ayında ise, uzun süren görüşmeler sonucu İsveç kökenli Tidal firmasını satın alan Jay Z piyasaya hızlı bir giriş yapmış ve aralarında Kanye West, Madonna, Beyoncé, Rihanna, Arcade Fire, Jack White, J Cole, Nicki Minaj, Deadmau5, Daft Punk ve Alicia Keys gibi isimlerin de olduğu ünlü isimleri şimdiden portföyüne katmayı başarmıştı.

Stream müzik piyasasında şu an tartışılan en önemli konu, gelirlerin ücretsiz dinlenme rakamına endeksli reklam gelirleriyle mi yoksa paralı üyelik ile mi arttırılacağı. Birinci yöntem üzerinden yürüyen Spotify ve ikinci yöntemi terci eden Tidal’ın rekabeti önümüzdeki yıllarda hem plak şirketleri hem de müzik severler tarafından merakla takip edilecek.

No comments

Leave a reply