Gezİ konserİ fİkrİ neden yanlıştı?

0 Posted by - 13 June 2013 - O OLDU BU OLDU

Gezi’deki protestolar, özellikle göstericiler parka girdikten sonra Sırrı Süreyya Önder’in de söylediği gibi şölene döndü. Hemen ardından burada bir konser vermek için girişimler oldu. Ancak göstericiler bu konserin yanlış olduğunu düşündü ve itiraz etti. Kısa sürede bu itiraz haklı bulundu ve her şey iptal oldu.
Düşündüm, o meydanda Sezen Aksu olur muydu diye. Olmazdı. Gerçekten bu olası konser bu gösteriyle alakasız olurdu. Neden mi? Çünkü Gezi direnişi ezber bozan bir girişim.
Kürt meselesi olsa tavır belli, argümanlar belli. “Ordu göreve” durumu olsa onun da yanıtı ve savunması var. E kimsenin böyle bir derdi yok. İnançlı insanlarla derdi yok insanların. Kimse ne diyeceğini bilemedi. Bu çok yeni bir talep. Yaşam tarzını korumaya, temel hak ve özgürlüklere dair talepler var. Sistemin yeteri kadar demokratik ve temsiliyetçi olmadığına dair itirazlar var. Çevreye ve şehre sahip çıkmaya yönelik itirazlar var. Bu kadar ezber bozan ve yeni bir hareket elbette eski tarz bir “konser” kafasıyla temsil edilemezdi. Sezen Aksu’lara ve tüm diğerlerine saygımız sonsuz ama bu isimler artık bu kitlenin duygu ve düşünce dünyasını temsil etmekte zorlanıyor. Konser olacaksa başka türlü olacak. Onu da Gezi’deki ahalinin tercihi belirleyecek. Hem zamanlamasını, hem sanatçısını…

1 Comment

  • Zeynep 20 June 2013 - 22:14 Reply

    Woodstock festivali gibi bir festival iyi giderdi. Ama haklısınız eski tip bir “konser” kafasıyla olmaz. Sanatı geliştirecek, yeni ufuklar ortaya koyacak bir organizasyon iyi olurdu, zamanı geldiğinde.

  • Leave a reply