Gibson Gitar iflasın eşiğinde

0 Posted by - 19 February 2018 - O OLDU BU OLDU

116 yıl önce kurulan ve dünyanın en önemli gitar üreticilerinden birisi olan firma bu yıl içinde kapılarını kapatabilir.

Şirket merkezinin bulunduğu Nashville’deki yerel bir gazetenin ortaya çıkardığı habere göre gitar satışlarındaki düşüş trendi ile zor duruma düşen Gibson‘ın 2013’te sattığı 375 milyon dolar değerindeki öncelikli hisse sahibine ödeme yapmaya başlayacağı fakat ilk ödeme olan 16,6 milyon doların henüz ortada olmadığı iddia edildi. Şirketin finans yöneticisi (CFO) Bill Lawrence’ın bu durum yüzünden kısa süre önce görevi bıraktığını da ifade edilen haberde aynı zamanda, yıllık cirosu 1 milyar doları bulan Gibson’ın Temmuz ayında bankalara geri ödemesi gereken 145 milyon dolar daha borcu olduğunun altı çiziliyor.

1902 yılında Kalamazoo – Michigan’da Orville Gibson tarafından kurulan Gibson Gitar şirketi en ünlü modeli olan Les Paul’ü 1952 yılından itibaren üretmeye başladı ve 1974 yılında üretim hattını Nashville – Tennessee’ye taşıyan şirket B. B. King, Muddy Waters, John Lennon, Paul McCartney, Elvis Presley, Bob Dylan, Eric Clapton, Frank Zappa, Bob Marley, Jimmy Page, John McLaughlin, Al Di Meola, Carlos Santana, Roy Orbison, Dave Groh, Mark Knopfler, Gary Moore ve Keith Richards gibi sayısız ismin tercih ettiği bir gitar markası olmayı başardı.

– Gibson Les Paul Black Beauty –

Aktif olarak kullanılmasının yanı sıra bir koleksiyon malzemesi olarak da oldukça değerli olan Gibson marka gitarların bazıları, özellikle 50’li yıllarda üretilen bazı Les Paul serileri açık arttırmalarda 1 milyon dolara kadar alıcı bulabiliyor.

No comments

Leave a reply