Giovanni Scognamillo 87 yaşında hayata veda etti

1 Posted by - 08 October 2016 - O OLDU BU OLDU

Türk sinema tarihine iz bırakan sinema tarihçisi, araştırmacı, eleştirmen ve çevirmen Giovanni Scognamillo bugün hayata gözlerini yumdu.

25 Nisan 1929’da Rum ve İtalyan asıllı levanten bir ailenin tek çocuğu olarak dünyaya gelen Scognamillo, Elhamra Sineması’nın müdürü olan babası ve Süreyya Sineması’nın müdürü olan eniştesi sayesinde sinemanın içine doğdu ve zamanla Türk sineması ve korku filmleri üzerine araştırmalar yapan önemli bir eleştirmen ve edebiyatçı olarak kabul edildi.

1948 yılında İtalyan Lisesi’nden mezun olan Giovanni Scognamillo sinema ve yazarlık dışında çevirmenlik hatta bankacılık gibi birçok farklı işte de tecrübeler edinerek yaşadığı döneme farklı boyutlardan tanıklık etme imkanı buldu. Yaşadıklarını ve bir dönemin İstanbul’unu anlattığı 1990 tarihli “Bir Levantenin Beyoğlu Anıları” başta olmak üzere kariyeri boyunca onlarca kitap yazan 87 yaşındaki Scognamillo, 1996 yılında Uluslararası Ankara Film Festivali Yaşam Boyu Katkı Ödülü’ne, 2000’de ise İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödülü’ne layık görülmüştü.

İşte kendi ağzından kısaca Giovanni Scognamillo:

giovanni-scognamillo-7

giovanni-scognamillo-6

giovanni-scognamillo-5

giovanni-scognamillo-2

giovanni-scognamillo-4

No comments

Leave a reply