Global Rapor: Ücretli stream müzik abonesi 255 milyonu geçti

0 Posted by - 03 April 2019 - O OLDU BU OLDU

İnsanların müziği doğrudan satın almak yerine internet üzerinden dinlemeye başlaması ile gelir kaynaklarını bu kanala adapte eden müzik dünyası cirosunu arttırmaya devam ediyor.

Dünya genelinde kayıtlı müzik piyasasının nabzını tutan IFPI (Uluslararası Fonografi Endüstrisi Federasyonu), yayımladığı yeni raporda piyasanın fotoğrafını çekti. Eldeki verilere göre 2018’de %9,7 genişleyen sektör 19,1 milyar dolar büyüklüğe ulaşırken bu rakamda en büyük payı aynı dönemde %34 büyüyen stream müzik (9 milyar dolar) aldı. Global anlamda elde edilen cironun %47’sini oluşturan stream müzik platformlarının ücretli üye sayılarını da arttırdığı vurgulanan raporda, toplam 255 milyonu üyeye ulaşan segmentin dünya kayıtlı müzik hasılatının %37’sini teşkil ettiği de vurgulandı. IFPI tahminlerine göre bu oran 2019 sonunda %50’yi aşacak.

İnternet üzerinden dijital formatta yapılan satın almaların %21,2 azaldığı ve fiziksel satışların ise %10,1 düştüğü ifade edilen raporun tüm ayrıntılarına BURADAN ulaşmak mümkün.

No comments

Leave a reply