GOOGLE ŞARKI SÖZLERİ İŞİNE GİRİYOR

2 Posted by - 26 December 2014 - O OLDU BU OLDU

İnternetin en kapsamlı arama motoru Google yakın bir zamanda, arattığınız bir şarkının sözlerini de anında önünüze getirmeyi planlıyor.

Bugüne kadar “Şarkı sözü” (lyrics) için yapılan aramalarda önümüze çıkan AZlyrics, MetroLyrics gibi siteler yerine artık Google’ın geliştirdiği yeni uygulama çıkacak.

Google Play üzerinden çalışan sistem ABD ve Britanya’da 23 Aralık’tan itibaren devreye girdi fakat henüz Türkiye’de kullanılamıyor Yeni sistem devreye girdiğinde, aradığınız şarkının resmi Youtube videosunun hemen altında şarkının sözleri kendiliğinden önünüze gelecek.

141223103209-google-lyrics-620xa

The Guardian‘ın haberine göre Google bu iş için bir ekip kurdu ve arşivini hızla genişletiyor. Hatta sözlerin yayın haklarına sahip olan başlıca firmalarla doğrudan kontrat bile imzalanıyor.

Şarkı sözü işine büyük paralar yatıran ve site trafiğinin büyük çoğunluğunu bu şekilde sağlayan dev rakipler şu an sessiz kalmayı seçerken, Genious şirketinin kurucularından olan Tom Lehman ise daha iyi bir hizmet verebilmek için Google ile işbirliği yapabileceklerini söyledi.

.

No comments

Leave a reply