Grammy oylama sistemine 900 kişilik taze kan

0 Posted by - 05 October 2018 - O OLDU BU OLDU

Neredeyse her yıl ırkçılık ve müzik patronlarının adamı olmak gibi birçok suçlamaya maruz kalan fakat bu yıl özellikle kadınlara karşı ayrımcılık yapmakla itham edilen Recording Academy imaj yenilemek için kolları sıvadı.

2019’dan itibaren uygulanacak bir dizi sistem değişikliğini Haziran ayında duyuran Akademinin Grammy’den sorumlu departmanı Yılın Şarkısı, Yılın Albümü, Yılın Kaydı ve En İyi Yeni Sanatçı dallarındaki aday sayıları 5’ten 8’e yükseltmiş, ayrıca oylama sistemi ile ilgili de bazı girişimler olacağını duyurmuştu.

Ödül yarışında oylamaya aktif olarak katılan Grammy Görev Gücü’nün başındaki Tina Tchen’den gelen bir açıklamaya göre besteci, söz yazarı, prodüktör, ses mühendisi gibi sektörde görev alan 39 yaşın altındaki 900 yeni isim ekibe davet edildi. Oylama işlemi dışında, adaylık sürecini de mercek altına alan 16 komitede de görev yapacak isimleri özellike kadın ve renkli (Siyahi, Hispanik vb.) kişiler arasından seçildiği de yine Tchen tarafından verilen bilgiler arasında. Görevi kabul eden ve 15 Kasım’a kadar kayıt yaptıran isimler bu yılki süreçte görev alabilecek.

– 2018’deki ödül töreninin yıldızı altı ödül alan Bruno Mars olmuştu –

Toplam 13.000 kişi bulunan Görev Gücü’nde yeni katılımların ardından dağılım %51 kadın ve %48 renkli olarak güncellendi. Daha önceki oranlar sırasıyla %28 ve %37’ydi. Önümüzdeki yıl 61’inci defa dağıtılacak olan Grammy’ler 10 Şubat’ta gerçekleşecek olan törenle sahiplerini bulacak.

1959 yılından bu yana dünyanın en prestijli müzik ödülü olarak gösterilen Grammy’leri dağıtan Recording Academy, özellikle son dönemde kadın müzisyenlere karşı ayrımcılık yapmak ve sanatçıların tören boyunca sürekli siyasi mesaj verdiği bir platform olmakla suçlanıyordu. Yeni uygulama ve planlanan bazı diğer değişikliklerin, ödül töreninin izlenme oranlarındaki çakılmaya karşı da bir önlem olduğu da düşünülüyor.

No comments

Leave a reply