Grammy’de kurallar değişiyor

0 Posted by - 15 June 2017 - O OLDU BU OLDU

Bugüne kadar tam 59 defa dağıtılan ve Ocak’taki 60’ıncı ödül töreni için hazırlıkları şimdiden başlayan Grammy artık sadece yıldız isimlerin paylaştığı bir ödül olmaktan çıkıyor.

Bu yıl adayların 28 Kasım’da belli olacağını duyuran Recording Academy’den Bill Freimuth’un yaptığı açıklamaya göre, “Yılın Albümü” kategorisinde ilk defa online halk oylaması sistemi uygulanacak. Oylama döneminde turnede olan isimlerin daha avantajlı olacağı düşünülen sistem, birden fazla oy kullanımını engelleyen özel bir yazılım sayesinde hayata geçirilecek. Bu sayede aday şarkıların ve albümlerin ilgili oylama sayfasından daha fazla dinlenmesi ve tanıtılması da amaçlanıyor.

Ödül sistemine getirilen bir diğer değişiklik ise, özellikle Rap kategorisinde tartışmalara yol açan, sadece ünlü isimlerin başa oynaması tekelini kırmayı amaçlıyor. Aday belirleme sürecinde etkin olacak bir seçici komite sayesinde ismi fazla duyulmamış sanatçılara da şans verecek yeni sistem bu yıldan itibaren geçerli olacak.

- Chance The Rapper, 2017 töreninde -

– Chance The Rapper, 2017 töreninde –

60’ıncı ödül töreni için takvimi şimdiden açıklayan Recording Academy, James Corden’ın Madison Square Garden’da sunacağı gece için 28 Ocak 2018 tarihini duyurdu.

Yeni kurallar ve gelişmeler için ilgili adres burada.

No comments

Leave a reply