GÜNÜN ALBÜMÜ // FLAMING LIPS VE DOSTLARINDAN BAŞTAN SONA YORUMLANMIŞ BİR BEATLES ALBÜMÜ

0 Posted by - 21 October 2014 - O OLDU BU OLDU

Proje sever Wayne Coyne abimizin psychedelic rock sevdası herkesin malumu. Wayne Başkan, grubu Flaming Lips ile birtakım dostlarının yardımını alıp ilk psyche-rock örneklerinden biri olan the Beatles albümü “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club”ı baştan sona yorumladı. Daha önce müjdesini verdiğiğimiz o albüm gün itibarıyla ön dinlemeye açıldı.

My Morning Jacket, Foxygen, Tegan and Sara, MGMT, Miley Cyrus, Moby, J Mascis, Juliana Barwick, Phantogram ve Maynard James Keenan’ın desteğiyle kaydedilen albüm “With A Little Help From My Fwends”i NPR aracılığıyla dinlemek mümkün.

Müzik tarihine damgasını vurmuş olan İngiliz ekip the Beatles’ın 60’ların sonunda psychedelic rock deryasının ilk örneklerinden biri olmuş olan albümü “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club”, yayınlandığı hafta aralarında İngiltere ve Amerika’nın bulunduğu altı ayrı ülkede birinci sıraya yerleşti. Albüm, “Lucy in the Sky with the Diamonds” gibi türün en ‘belirgin’ örneklerinden birini ve “Fixing a Hole”, “Within You Without You” ve “A Little Help from My Friends” gibi harika şarkılar içeriyor. George Martin’in denetiminde kaydedilen albümde ilk kez Abbey Road teknisyenlerinin deneyimlediği analog kayıt tekniği Automatic Double Tracking ve birçok farklı kayıt yöntemi denendi. Automatic Double Tracking, kaydedilen enstrümanı delay benzeri çift ses halinde kaydeden bir teknoloji. Bu teknoloji ilk kez Beatles’ın bir önceki albümü “Revolver”da yer alan “Tomorrow Never Knows”da kullanılmıştı.

the Beatles’ın dönemin kafasına yakışır şarkıları tüm bu teknolojik deneyimle bir araya gelince albümün psychedelic hissi baskın bir karaktere dönüştü. Böylece “Sgt. Pepper’s lonely Hearts Club” hem liste başarısı elde etti hem de dahil olduğu akımın öncü albümlerinden biri oldu.

Dönelim “With A Little Help From My Fwends”e… the Flaming Lips’in kayıt teknolojisine olan düşkünlüğü zaten aşikar, albümde bu sevda doyasıya yaşanmış. Noise’u bol, kayıt teknolojilerinin ve elektronik denemelerin hiç çekinmeden bol keseden kullanıldığı ve bu yoğunluğun kulağı tırmalamadığı bir albüm olmuş. Dinleyiniz, dinletiniz efenim.

Geçmiş günlerden Flaming Lips marifeti iki the Beatles yorumu var aşağıda.

“I am The Walrus” (hastasıyız bunun)

“All You Need is Love”

No comments

Leave a reply