Hafifmüzik dün gece John Scofield konserindeydi!

0 Posted by - 25 September 2011 - O OLDU BU OLDU

John Scofield groovy be-bop parçalarını çalıp, soul klasiklerini yorumladığı yeni grubu R&B quartet ile dün gece Salon’daydı. Scofeild’la kendimizden geçerken, bir yandan da olabildiği kadar gecenin notlarını düşmek için oradaydık.

R&B Quartet’ın geri kalan üçlüsü Black Crowes, Gov’t Mule, David Byrne gibi isimlerle çalışmış olan basist Andy Hess, bir zamanların Dirty Doozen Brass davulcusu New Orleans’lı Terence Higgins ve daha önce adını hiç duymadığımız ancak ağzımızı bir karış açık bırakan genç piyanist Nigel Hall’dan oluşuyor. Konser başlamadan önce üç aşağı beş yukarı ne olabileceğini tahmin etsek de, R&B Quartet daha çok yeni bir porje olduğundan heyecan dorukta Socfield’ın bize neler sunacağını merak ediyorduk. Ekibin üzerimizde yarattığı etki hareketli bir geceyi garantilediğimizi hissettiriken John Scofield sahnedekiyerini aldı ve Steady Groovin’den “Kool” ile yaptı açılışı. Gecenin coverları arasında Ray Charles’tan “I Don’t Need No Doctor” ve “Busted” da , The Sylistics’ten “Hurry Up This Way Again” de vardı. Gerisini siz tahmin edin, enerji bir saniye bile düşmedi ve John Scofield tüm gece büyüledi.

Gecenin süprizi Nigel Hall’dan da ayrıca bahsetmezsek ayıp olur. Nigel Hall gencecik bir müzisyen ve belli ki Scofield kendisine hayran kalmış. Sanki grubun asıl amacı Nigel’ı promote etmekmiş gibi takılıyor ve bol bol alkışlatıyor genç müzisyeni. Hall’un vokali ve çığlıkları yer yer bir hayli Prince’i andırıyor ve onun da belirttiği üzere parmakları klavyenin üzerinde Donny Hathaway, Roy Ayers, Herbie Hancock gibi isimlerin bıraktığı izlerin peşinden yürüyor. Üstelik Nigel’ın ağırlıkla funk-caz yer yer fusion’a kayan keyifli bir albümü var. Buyrun burdan teneffüs edin Nigel’ın ruhunu.

No comments

Leave a reply