Hava durumuna uygun 7 şarkı

0 Posted by - 28 April 2014 - O OLDU BU OLDU

Hava durumuna uygun, yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, yer yer aptal ıslatan kıvamında birkaç şarkıyı derledik. Jimi Hendrix de var listede, Karakan da…

Bu şarkının 4-5 ayrı versiyonu mevcut. Ancak en güzeli bu hali galiba. Bülent Ortaçgil ve Fikret Kızılok’un Çekirdek Sanatevi döneminden harika bir kayıt bu.

Yeryüzünün en sıkı triolarından biriydi Morphine, ta ki Mark Sandman bir konser esnasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda edene kadar. Saksofon, bas gitar ve davul ile çıkacak en güçlü sound onlarda idi. Bu sakin sulardan, ince ince yürüdüğü işlerden. (Video berbat idare edin)

Hendrix’ten bir sıkıntı etmeyin, güneşli günler göreceğiz çocuklar şarkısı. “Electric Ladyland”den, Jimi’nin bas-davul-gitar durumlarından çıkıp, farklı enstrümanlara da şarkılarında yer verdiği dönemden.

Cartel efsanesinin en baba ikilisi, Alper Ağa ve Kabus Kerim’den, yani Karakan’dan, kendine Erkin Koray’ı sample edinmiş bir ayrılık şarkısı.

Krautrock akımının en sıkı ekiplerinden Faust’un “So Far” albümünün vurucu açılış parçası. 7.27’lik bir ayin, asla değişmeyen motorize bir davul, kendi içinde devinerek farklılaşan akustik gitar ve sonlara doğru mezvuuya dahil olan klavye ve elektronikler.

Herbie Hancock’ın Miles’la çalmaya başlayıp, ince ince kafayı yakmaya durduğu ‘Mwandishi’ isimli bir grup oluşturduğu günlerden. Harika albümü “Sextant”ın açılış şarkısı. Futuristik durumlar, avangart yaklaşımlar mevcut.

Kapanışı son zamanlarda en çok sevdiğimiz ‘yağmurlu’ şarkı ile yapalım dedik. Selim Saraçoğlu’ndan geliyor: “Yağmur Duası”.

BONUS: Burada durumun yağmurla çamurla hiç alakası yok aslında. Maksat Sonic Youth’a selam olsun.

No comments

Leave a reply