Hayko’nun yumruğu!

0 Posted by - 28 November 2010 - O OLDU BU OLDU

Sanatçılar hayatlarının her anında tahmin ettiğinizden çok daha fazla tacize maruz kalırlar. Sözlü, yazılı, fiziksel, maddi, manevi, dolaylı ya da doğrudan tacizlerdir bunlar. Ve inanın gerçek hayatta hiçbirimiz bu kadar hedefte değiliz…

Hayko konseri. Bir seyirci ön tarafa gelen ve önüne geçen diğer seyircileri itip kakmaya başlıyor. Sonra gruba ve müzisyenlere sataşıyor. Sahneye laf atıyor. Kısaca ortamın elektriğini, havasını mahvediyor.
Bu durumda yapılacak şey güvenliklerin gelip işini yapmasıdır. Bu zat olay çıkarmadan dışarı alınır. Sanatçı o ortamdaki en önemli kişi çünkü. O kadar insan para verip zaman harcayıp gelmiş, sanatçıyı rahatsız eden her şey, o gece orada olan herkes için sorun demektir. Konserde güvenlik kötü herhalde ki olay büyüyor, Hayko adama bir tane patlatıyor.
Sanatçılar tahmin ettiğinizden daha fazla tacize maruz kalırlar. Sözlü, yazılı, fiziksel, maddi, manevi, dolaylı ya da doğrudan tacizler bunlar. Ve inanın gerçek hayatta hiçbirimiz bu kadar göz önünde değiliz.
Diyeceksiniz ki “Şöhret olan bedelini öder” veya “Ortalıkta olmak hoşlarına gidiyor.” Herkesin değil. Bundan hoşlananlar, gündeme gelmek için başka şansı olmayanlar var. Onları hemen ayırt edersiniz, yıllardır uzmanı oldunuz okuya okuya…
Üstelik benim kastettiğim sadece magazincilerin ısrarlı taleplerine ve takibine maruz kalmakla ilgili bir sıkıntı da değil. Sokakta, televizyonda, konserde, her yerde insanlar bilmeden de olsa ünlü sanatçılara hayatı zehir ederler.
Onlarla ahbap olmaya çalışırlar, “Şu şarkın ne kadar güzeldi”, “Peki o sözü niye öyle yazdın” diye sorarlar, kitaplarındaki karakterlerden, oynadıkları rollerde söz ederler. Sıradan bir insan her gün bir ünlü sanatçı görmüyor ama ünlü bir sanatçı her gün tanımadığı bir sürü insana maruz kalıyor.
Ve insanlar istedikleri tepkiyi alamadıklarında bozuluyor, kendilerine hakaret edilmiş gibi hırçınlaşıyor, saldırganlaşıyorlar. Kendilerini onlarla aynı kefeye koyuyorlar. İki-üç filmlerini izlediler, bir-iki beleş şarkılarını indirdiler ya da albümlerini satın aldılar veya dizilerine baktılar diye onlarla arkadaş olacaklarını sanıyorlar.
Michael Jackson ender verdiği röportajlardan birinde kendine ait bir hayatı olmadığından söz ediyordu. Ne zaman sokağa çıksa insanlar etrafını sarıyor ona dokunmak istiyorlardı çünkü. Evet onu seviyorlardı ama bu sevgi öldürücüydü.
Pink Floyd’un o meşhur duvarı “The Wall” nasıl oluşmuştu biliyor musunuz? Roger Waters son turnelerinden birinde şarkılarını söylemeye başladığında aslında kimsenin müziği dinlemediğini fark etti. Herkes ünlü birilerini görmeye gelmiş, çığlıklar atarak tepkisini öne çıkarmaya çalışıyordu. Bir seyirciye aşırı derecede sinir olup üzerine tükürmesi bardağı taşırmıştı. İşte o zaman seyirciyle arasına bir duvar örmeye karar verdi. Haksız mıydı? Bilmiyorum.
Ama şimdi bana mesela Tarkan’ın normal bir hayat sürdüğünü söyleyebilir misiniz? Ya da yolda görseniz yanına gidip onu “taciz” etmeyeceğinizi. Konuşmak, elini sıkmak, ne kadar sevdiğinizi söylemek istemeyeceğinizi?
Halbuki buna hakkımız yok. Yani bazen bir duvar gerekiyor.
Hayko’nun yumruğu sıradan bir yumruk değildir yani…

10 Comments

 • Tweets that mention Hayko’nun yumruğu!  | hafifmuzik — Topsy.com 28 November 2010 - 16:18 Reply

  […] This post was mentioned on Twitter by VivaLaJoëLLe, Sara Baydur, Manuk Durmazgüler, ezgii, ahmet koç and others. ahmet koç said: RT @mehmettez: Hayko’nun yumruğu! – http://hafifmuzik.org/?p=10946 […]

 • erdem çapar 28 November 2010 - 17:56 Reply

  hayko sevdiğim bir müzisyen değildir, şarkılarını falan sevmem. ayrıca, kayıtlarının kalitesizliği falan da bana çok itici gelir, daha bir çok negatif şey sayabilirim. ama bu olay ile ilgili eleştirilecek bir şey yok. hem sahnedekini, hem de seyirciyi rahatsız eden elemana ağzının payını vermiştir. hiç bir şey yapmadan güvenliğe gidip “çıkarın şunu dışarı” dese, yine eleştirilirdi.

 • Kaan 28 November 2010 - 22:48 Reply

  Olmamış yakışmamış. Sanatçı diyor kendisine, Tecrübesinden ve 3. şahıscılığından bahsediyor medyaya. Sorna sen gel konserin sırasında birine yumruk at. Orda herkez seni izlmeye glemiş, senin gazına gelip adamı linç etselerdi ne olacaktı? Bumu dur profesyonellik? Profesonel bir sanatçı, 2 kaş göz hareketiyle admaı dışarı attırtırdı. Hadi yumruğu attın. ” adamı yukarıda bekletin, ***cem onu da nedemek? Mafyamısın, sanatçımısın? Hiç yakışmamış.

  Saygılar

  • Mehmet Tez 29 November 2010 - 12:26 Reply

   Evet olay çirkin. Kim ne için atarsa atsın bir yumruk atılmış. Başka türlü de halledilebilirmiş.

 • bedobedi 28 November 2010 - 23:14 Reply

  kaleminize sağlık tebrik ederim bir Hayko Cepkin fanı olarak teşekkür ederim

 • TaZMaNiA+ 30 November 2010 - 00:58 Reply

  Olay Çirkin evet. Yazarı Birkez de Ben Tebrik etmek istedim GüzeL yazmış fakat H.C Fanı Olarak Söylüyorum Her Yaptığına Ooo Süper Yapmış Ooo Hayko Yaptıysa iyi Yapmıştır Demek YanLış olur.

 • yasin 30 November 2010 - 19:04 Reply

  Bu olayda haykoyu haksız gören ilerizekalı arkadaşlar. olayı çıkaran o kendini bilmez seyirci. ki konser bi devlet konseri değil ne biliyim haykonun kendi yaptığı konserlerden biri. kimse zorla gitmez. eğer gidiyosan adam gibi dinlersin. yok ben illaki kaşınıyorum diyosan da hayko kaşır. helal olsun hayko. arkandayız.

 • Fatih 01 December 2010 - 22:59 Reply

  yasin’in yorumunu koymuşsun ya pes doğrusu.

  İlerizekalı ne demektir yasin! Sen kimsin ki karar vereceksin buna!Eleştiriye tahammülü olmadığı gibi hakaret de ediyor ve hafifmüzik bunu yayınlıyor.Hiç yakıştıramadım.

 • lara 04 December 2010 - 02:32 Reply

  Hayko’dan ricam bir yumruk da Davut Güllüoğlu’na yapıştırması.

 • HayFan 23 December 2012 - 18:04 Reply

  kendine masa kurdurmuş hizmet bekliyor bizim konserlerimizde pek alışık olduğumuz bir durum değildir neyse önce eğlenen insanlara laf atmaya başladı sonra sahneye bulaştı. ne ermeniliğim ne anam ne bacım kaldı. kusura bakmayın herkesin bir sabır noktası var -Hayko Cepkin kendi ağzıyla anlatmış olanları sonra bi programda bir bayan sunucu konuyu sorduğunda seni taciz edilirken utana sıkıla görsem aynı şeyi yine yapardım demiştir kendileri. sanatçıdır doğru düzgün anlatması gerekir diyosunuz ama sanatçı sinirlenemez mi arkadaş? ki hayko sanatçı havasında takılan biri değilken anlayana sivri sinek saz ankamayana davul zurna az demişler. en iyisini yapmıştır zira

 • Leave a reply