HD ses kalitesindeki ilk plakları GZ Vinyl üretecek

1 Posted by - 04 October 2018 - O OLDU BU OLDU, TEKNOLOJİ

Nisan ayında ilk defa bir haber olarak karşımıza çıkan HD kalitede plak üretimi artık son aşamasına yaklaştı. Hatta dünyanın en büyük plak üreticilerinden bazıları bu yeni plak basım makinelerinden sipariş vermeye başladı bile.

Plak sektörünü bir araya getiren dünyanın en kapsamlı organizasyonu olarak iki yıldır düzenlenen Making Vinyl, geçtiğimiz hafta sonu Detroit’te toplandı. Plak piyasası ile ilgili her konunun konuşulduğu etkinlikte birçok firma da yeni ürünlerini tanıtma imkanı buldu ve bu yıl en çok merak edilen işlerden bir tanesi de, Avusturya merkezli Rebeat Innovation‘ın 2016’dan beri üzerinde çalıştığı HD Plak konseptiydi. Yeni nesil bir plak basım makinesi sayesinde plakların yüzey kullanım kapasitesini %30 genişleten ve kullandığı seramik kalıplar sayesinde plak basım adetlerini %30 arttıran şirket, ilk büyük ortaklığını sektörün en eski ve köklü firmalarından olan GZ Media (GZ Vinyl) ile yaptı.

GZ’nin tanesi 600 bin dolar olan yeni makinelerden kaç tane sipariş verdiği hakkında henüz net bir açıklama yapılmazken, Rebeat Innovation kurucusu Guenter Loibl piyasadaki diğer iki büyük üretici Record Products Of America (RSA) ve Viryl Technologies ile anlaştıklarını da doğruladı.

Normal şartlarda kullanılan nikel kalıplar 1000 civarında plak basabiliyor ve daha sonra aşınarak çevresel bir atık halini alıyordu. 4,8 milyon dolar yatırımla kurulan Rebeat Innovation’ın lazer kesimli seramik kalıplarıyla üretilen ilk plakların 2019’da satışta olması bekleniyor.

No comments

Leave a reply