Hendrix’e “Purple Haze”i yazdıran adam!

0 Posted by - 16 March 2011 - O OLDU BU OLDU

Stanley Grateful Dead'den Jerry Garcia ile...

Bugün Oxford’un İngilizce sözlüğüne bir göz atıp “owsley” sözcüğünün tanımına baktığınızda “Particularly Pure Form of LSD” tanımını göreceksiniz. Bunun sebebi pek tabi ki 60’ların karşı kültür ikonlarından biri LSD üreticisi; Owsley Stanley…

Dönemin gençliğini ve hippi kültürünü derinden etkilemiş olan Owsley Stanley bunca zararlı alışkanlığa rağmen, 13 Mart pazar günü geçirdiği trafik kazası sonucu 76 yaşında hayatını kaybetti. 60’ların sonuna doğru ve 70’lerin ilk yarısı boyunca yükselen psychedelic akımın bu adamın ürettiklerinden beslenerek büyüdüğünü söylesek çok da abartmış olmayız sanırım.

1963 senesinde Kaliforniya’da Berkleley Üniversitesi’ne kayıt yaptırdıktan sonra tanıştığı marijuana ile başlayan uyuşturucu yolculuğu; 67’nin meşhur yazı Summer of Love’ın temel tüketim maddesi olan ve Jimi Hendrix, Frank Zappa gibi uçuk isimlere ilham veren LSD’leri üreten, müzikle içiçe bir uyuşturucu kimyagerliğine uzanıyor. Owsley Stanley, Monterey Pop Festival sonrası ürettiği ‘Monterey Purple’ isimli LSD sayesinde Hendrix’e ‘Purple Haze’ i yazarken verdiği ilhamla büyük kolaylık sağlamış gibi.

Owsley’in logosundan, müziğine en etkili olduğu topluluk ise; kendisinin grubun ses mühendisliğini de yaptığı Grateful Dead. Fazlaca tüylü olmasından mütevellit ‘Bear’ lakaplı Owsley’in bu lakabı, Grateful Dead’in meşhur dans eden ayı logosunun çıkış noktası. Jerry Garcia’nın Captain Trips lakabını almasında oynadığı rol kadar kuvvetli olmasa da; Grateful Dead’in şahane sound’unun oluşmasında Owsley Stanley’in de büyük payı bulunmaktadır.

Berk Sayan

No comments

Leave a reply