HEPİMİZE YALAN SÖYLEDİLER

4 Posted by - 08 June 2013 - O OLDU BU OLDU

Göz göre göre yalan söylenmiş. Gezi eylemleri sırasında inşaat bariyerleri yıkılınca millet AKM’nin tepesine kadar çıktı, binanın durumunu gördü. Ben de içeriye dalıp “muhtelif incelemelerde” bulundum. İki yıldır çevresi kapalı olan AKM’nin restore edildiğini sanıyorduk. Öyle söylendi çünkü. Projelendirildiği ve restore edilerek hizmete açılacağı açıklandı halka.
Yeni Yapı firması ve Taca firması ihaleyi 69 milyon lira bedelle ortaklaşa üstlenmişti. Bunun için Sabancı Holding’in 30 milyon liralık bir yardım yaptığı biliniyor. Eski Kültür ve Turizm bakanı Ertuğrul Günay bu müjdeyi 2012’de vermişti.
29 Ekim 2013’te bitecekti proje.
İncelemelerimin sonucunu açıklıyorum. AKM’ye hiçbir şey yapıldığı yok. İskelet gibi, bir deri bir kemik kalmış. Her yanı kırılıp dökülmüş, içeriye çivi bile çakılmamış. Yıkıma hazırlanıldığı çok açık.
Başbakan hesapta halkı sakin olmaya çağıracağı televizyon programında zaten burayı yıkacağını da açıkladı. Bu şu demek: “Biz zaten yıkacaktık, restore falan etmeyecektik, sizi kandırdık.” Bana sorarsanız Günay’ı da kandırmışlar.
Çünkü memlekete, şehrimize dair en önemli konularda alınan kararları ve akibetimizi Başbakan ve “Yedirmeyiz başbakanımızı” şeklinde şahane kriz yönetimi stratejileri geliştiren danışmanları dışında kimse bilmiyor.
Soruyorum: Topçu Kışlası AVM olacak dendi, olmayacak dendi, kültür merkezi dendi, ne olacağı hâlâ belli değil.
AKM’yi restore edeceğiz dediniz, şimdi yıkacağız diyorsunuz? Halk doğru bilgiyi nasıl, ne zaman öğrenecek? Direniş olmasaydı AKM’yi yıkacağınızı söyleyecek miydiniz bize, yoksa gene bir şafak operasyonuyla koca binayı yıkıp oldu bittiye mi getirecektiniz?
Biz size bundan sonra nasıl inanalım? Neyinize inanalım, neden inanalım?
(Not: İhaleye giren firmaların da bir açıklama yapması ve vatandaşı aydınlatması yerinde olur. İnternet sitelerinde yazanlara bakılırsa AKM şahane bir durumda, eskisinden de güçlü olacak. Ama manzara ortada. Açıklama bekliyoruz.)

6 Comments

 • Gezi linkleri… | Chi 08 June 2013 - 14:55 Reply
 • Semih 08 June 2013 - 19:01 Reply

  Başka görsel yok mu içerisinin durumunu gösteren ?

  Ben girememiştim içeri.

 • Cetin Mericli 09 June 2013 - 07:33 Reply

  Merhabalar,

  Icerinin durumunu gosteren foto paylasmaniz mumkun mu acaba?

 • Muharrem Gursoy 09 June 2013 - 14:06 Reply

  Arkadaşlar
  Bizim firma çatısın8 kaplamak icin teklifte bulundu. Yanlızca çatı kaplaması 1.000.000€ ya yakın tutuyor. Tüm pazarlıkları da yapıyorlar. Bina çürümüş durumda. Nasıl toparlayacaklarına alt yapıyı görmeden karar veremezler. Bina eski yapı yonetmeligine göre deniz kumu ve standat demirle yapılmış. Mimar bildiğiniz gibi TABANLIOGLU. Doğru olmayan birşeye izin vermez.

  Ama bir uyarı dün geldi çatıya çıkanlar için TMMOB binanin çökme riski olduğunu ve binadakilerin EN kısa zamanda binayı boşaltmalarını istemişti. Sanırım binayı birilerinin çürütme ihtimali yok. Belli ki bina epey yıpranmış durumda. Acaba neden Türk Mimarlar Odası bünyesinde bir proje yarışması düzenlenip burada kazanan bir proje Atamıza yakışan yepyeni bir bina yapmıyoruz? İlkede başımıza yıkılması mı gerekiyor?

 • mustafa 09 June 2013 - 14:32 Reply

  Saçma sapan demir yığını bi bina. Yıkıp düzgün bi opera binası veya park yapsınlar oraya. Savunduğunuz şeye bak.

 • Gns 10 June 2013 - 09:52 Reply

  Bildiğim kadarıyla AKM’nin restorasyonuna ilişkin yürütmeyi durdurma kararı var, o yüzden restorasyon işleri durdu.

 • Leave a reply