Her evde bulunması gereken 5 Brezİlyalı albüm

0 Posted by - 22 June 2014 - HAFİF TV, LİSTE, O OLDU BU OLDU, SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Dünya kupası geldi çattı, futbolla yatıyor futbolla kalkıyoruz iyi güzel de Brezilya futbolun olduğu kadar müziğin de memleketi. Bu vesileyle bir iki albüm önerelim

“Muito” – Caetano Veloso: Veloso 60’larda yeşeren Tropicalia akımının mühim isimlerinden. Brezilya’nın saykodelik caz ve rock müziğine katkısı büyük. Bugün 71 yaşında hala konser veriyor ve bir ay kadar önce izlediğim kadarıyla gayet de iyi sahnede. “Transa” sanatçının en klasik albümü. Ama benim tavsiyem 1978 tarihli “Muito”. Katıksız deneysel Brezilya cazı. Ritimler, melodiler, kıtalar arası yolculuklar, Amazon’dan esintiler. Evinizde bulunmalı.

“Chega de Saudade” – Joao Gilberto: Klasik her zaman iyidir. Çünkü size zaman kaybettirmez. İki üç iyi şarkı dinlemek için 100 kat berbat şey dinlemek zorunda kalmazsınız. Klasikler bu yüzden klasik olmuştur. Joao Gilberto Brezilya usulü samba ve bossa nova’nın en büyük ismlerinden. 1959 tarihli bu albüm ise onun klasiklerinden. Brezilya’da sadece futbol yok, inanılmaz zengin bir müzik tarihi ve kültürü de var. Bu albüm o kültürün klasiklerinden sadece biri.

“Correnteza” – Edu Krieger: Brezilya’da dünya kupasını eleştiren hareketin sembol şarkılarından biri de “Desculpe Neymar” adını taşıyor. “Pardon Neymar ama sana katılmıyorum…” formatında ilerleyen bu şarkıyı duyanlarınız vardır belki. Edu Krieger’in, ülkesindeki yoksulluğu gidermeye değil futbola yatırım yapan hükümeti ve kapitalist düzeni eleştiren şarkısını dinledikten sonra tavsiyem, 2009 tarihli “Correnteza” albümüne de bir kulak verin. Ben bayıldım, hatta ilk fırsatta davet edelim, gelsin burada da çalsın kafasındayım.

“Vagarosa” – Ceu
Soul, afrobeat, samba, blues, reggae, hip hop, electrojazz, bossa nova hepsi Ceu’nun alanına giren, aralarında gezindiği tarzlar. 1980 yılında Sao Paulo’da doğan Ceu’nun bu albümü Grammy adayları arasındaydı. Bugün Brezilya’nın dünya çapında en yetenekli ve en saygı duyulan seslerinden biri.

“Samba Esquema Novo” – Jorge Ben Jor
Brezilya’nın en büyük sanatçılarından Jorge Ben’in ilk albümü. Tarih 1963. Samba ve bossa nova’nın en güzel en şahane örnekleri sonradan çok çok ünlü olan, aralarında “Mas Que Nada” gibi hit’lerin bulunduğu şarkıların ilk versiyonları hep bu albümde.

No comments

Leave a reply