Howard Stern’den Roger Waters’a: “Tam bir Yahudi düşmanısın!”

0 Posted by - 06 November 2015 - O OLDU BU OLDU

Uzun yıllardır Amerika’nın en popüler radyo programcısı olmayı başaran 61 Yaşındaki Howard Stern ve Roger Waters arasındaki İsrail kavgası gittikçe alevleniyor.

Olaya kavga demek aslında biraz zor çünkü olan biten aslında Stern’in son birkaç programında Waters’ı Yahudi düşmanlığı ile suçlaması ve Waters’ın da olayı cevap vermeye değer bulmamasından ibaret.

İsrail’in uzun yıllardır Filistin halkı üzerinde uyguladığı baskı ve şiddet politikalarını eleştiren ve bu konuda dünya genelinde bir kamuoyu oluşturmak için mücadele eden BDS adlı organizasyonun en önemli destekçilerinden olan Pink Floyd kurucusu Roger Waters, müzik dünyasını ve sanatçıları İsrail’de performans sergilememeleri konusunda uyarıyor.

Son olarak Jon Bon Jovi ve grubuna hitaben bir mektup kaleme alan İngiliz müzisyen, grubu İsrail hükümetinin şiddet politikasına destek olmakla suçlamıştı.

Ekim ayının başındaki yayınında program partneri Robin Quivers ile Roger Waters’ı ağır bir dille eleştiren Howard Stern, 72 yaşındaki tecrübeli müzisyeni, Yuhudileri tekrar toplama kampına göndermek istemekle suçlamış ve “Amerika’yı da buraya gelip yerlileri öldüren beyaz insanlar kurdu. Burada da durma o zaman! Suyu, petrolü ve hiç bir doğal kaynağı olmayan bir toprak parçasını ülke edinen İsrail’den ne istiyorsun? Oradaki bir havuza iğne düşse sorumlusu İsrail oluyor. Burada birçok Yahudi dostum var ve hepsi de bana – Roger niye kafayı İsrail’e taktı, dünyada kafayı takacak başka ülke mi yok?- diye soruyor” diye konuşmuştu.

Olay, Roger Waters’ın üç gün önce Rolling Stone dergisinde yayımlanan bir röportajı sırasında konunun Stern’in suçlamalarına gelmesi ve Waters’ın, “Bunun için nefesimi harcamaya değmez. O herif tam bir pislik (Asshole)” demesiyle iyice alevlendi.

Olayı son radyo programında bir defa daha ısıtan Howard Stern ise eski Pink Floyd üyesini beş dakika boyunca bombaladı ve hala 30 yıl önce yaptığı albümün turnesini yapan bir adam olarak değerlendirdi.

waters

Waters, 2 Kasım’da yayımlanan röportajında, insanların onu Yahudi düşmanı gibi göstermeye çalıştığını fakat kendisinin ne Yahudilerle, ne de Yahudilikle bir derdinin olmadığını anlatmış ve bütün problemin İsrail devletini yöneten hükümetin insanlık dışı politikaları olduğunu hatırlatmıştı.

Sözlerine, “İsrail’de bile bu baskıcı politikalara karşı mücadele eden cesur insanlar var” diye devam eden tecrübeli müzik adamı, zamanında Mandela öncesi Güney Afrika’ya veya Sivil Haklar Yasası çıkmadan önceki ABD hükümetine karşı yapılan boykot mücadelesi gibi, sonuç almaya katkıda bulunabilecek bir girişimin neresi “Yahudi düşmanı” olabilir? Niye konu İsrail olunca algı birden bire değişiyor? diye sormuştu.

No comments

Leave a reply