İçkiye ÖTV meselesine dair bir tüketici şikayeti…

0 Posted by - 02 November 2010 - O OLDU BU OLDU

viski1

Ne zaman içki fiyatlarına bir vergi bindirilse tüketici isyan eder. Kimi şeriatın ayak seslerini duyar, kimi “inadına yapıyorlar” der, kimi “gece hayatını yasaklıyorlar, ‘evinizde için’ demek istiyorlar” diye şikayet eder. Dolayısıyla içki fiyatlarının pahalılığından hep AK Parti’ye atfedilen “gericilik” sorumlu gösterilir.
Halbuki içki fiyatlarının ve gece hayatının İstanbul’da ve büyük şehirlerimizde dünyadaki emsallerinden kat be kat pahalı olmasının nedeni AK Parti değil, işletmeciler.
Dünyanın hiçbir yerinde bir içeceğin market fiyatıyla mönüdeki fiyatı arasında bu kadar büyük bir fark yok. Bir buçuk liraya satılan birayı 15 TL’ye, maliyeti iki lirayı bulmayan bir kokteyli 25 liraya satıp sonra da suçu AK Parti’ye atmak çok kolay.
Şimdi yükselecek sesleri duyar gibiyim. Ama bu tepkilere karnımız tok.
İşletmeciler “bu ne biçim fiyat” diyen müşterilere zammı bahane eederek aradan sıyrılmak yerine kar marjlarını insaflı seviyelere çekmeli.
Gece hayatı bitecekse onlar yüzünden bitecek çünkü.

Bu da benim genel tüketici şikayetim…

4 Comments

 • isyankar 02 November 2010 - 15:10 Reply

  İçkilere uygulanan muazzam vergi ile restoranların uyguladığı fahiş fiyatların birbirinden ayrı yorumlanması gerektiğini düşünüyorum.İçkilere mantıkla izah edilemeyecek bir vergi uygulanıyor.Dutyfree’den yaklasik 30TL’ye alınabilecek bir şişe içkiye markette 70TL vermenin mantığı yok çünkü. Zira son gelen vergi zammından sonra Maliye Bakanı hiç utanıp sıkılmadan “zammı halkın sağlığı için yaptık” beyanatında bulunmuştu. Bakalım ileride nelerle karşılaşacağız.

  Restoranların arsızca müşterilerini soyması,bunu yaparken vergilerin ardına sığınmasına artık alıştık. Şaraptan alınan ÖTV kaldırıldıktan sonra menülerde fiyatların azaldığına hiç tanık oldunuz mu? Sizin de belirttiğiniz gibi İstanbul’da 33cc’lik bir birayı sıradan bir cafede 8-9 TL’nin altında içmek pek mümkün değil. Artık o biradan aldığım her bir yudum boğazımdan geçerken keyifle beraber vicdan azabı çekiyorum. Avrupa’nın birçok ülkesini gezdim, çok abartmadan içtiğimde hiçbir zaman içkiye yemekten fazla ödemedim. Zira kendi ülkemde bu pek mümkün değil.

  • Mehmet Tez 02 November 2010 - 18:39 Reply

   Restoranların insafsız kar marjı ile üreticiyi sıkıntıya sokan ÖTV zammı farklı konular. Katılıyorum. Üreticiye dair konu da ele alınmalı muhakkak. Şimşek’in açıklaması samimi değil. Bu zamlar ne sağlık için ne de başka bir koronun ezberlediği şekilde şeriat getirmek için. Bu zamlar temel geliri olmayan, hiçbir şey üretmeyen sadece tüketen bir ülkede devletin kazanç sağlama yollarıdır. Her türlü temel hizmetin vergisi ve bedeli giderek ağırlaşacak. Dünyada devlet kamu hizmetinin finansmanını çözerken (ve bnu kendine öncelikli vazife edinirken) bizde metod her yıl daha fazla vergi olacak. İşin gerçeği bu. Alışmamız lazım.

 • Tweets that mention İçkiye ÖTV meselesine dair bir tüketici şikayeti… – — Topsy.com 02 November 2010 - 18:49 Reply

  […] This post was mentioned on Twitter by cagdas ural, enis durak and otuzbes cafe bistro, mehmet tez. mehmet tez said: İçkiye ÖTV meselesine dair bir tüketici şikayeti… – http://hafifmuzik.org/?p=10552 […]

 • fuat 04 November 2010 - 00:20 Reply

  Niye alışayım!Asıl yanlış olan bu.Alışırsak biteriz.

 • Leave a reply