Iggy Pop ve David Bowie’nin Berlin yılları film oluyor

2 Posted by - 07 February 2013 - O OLDU BU OLDU

R-403_Gruen

Bilen bilir, David Bowie’nin “Low”u bir nevi geri dönüş, yenilenme albümüdür. Aynı dönem yayınlanan ve Bowie’nin prodüktörlüğünü üstlendiği iki Iggy Pop albümü “The Idiot” ve “Lust For Life” Iggy’nin solo kariyerinin zirvesinde duran albümler desek yeri. İşte bu albümler, ikilinin Berlin günlerinden yadigar…

Şöyle bir hayal edin; David Bowie kariyerine yeni bir başlangıç yapmak ve ‘temizlenmek’ için Berlin’e gidiyor. Keza Iggy de aynı dertten mustarip, o da temizlenmek istiyor. Bowie bir yandan Brian Eno ile çalışırken, Iggy Pop ile aynı daireyi paylaşıyorlar. Önce “Low” geliyor 77 yılının 14 Ocak’ında. Ardından Iggy Pop, David Bowie’nin prodüktörlüğünde birkaç ay arayla iki albüm yayınlıyor. Önce “The Idiot” sonra “Lust for Life”. “Low”un büyük bölümü Paris’te kaydedilse de Iggy Pop albümlerinin ikisi de Berlin’de Kruezberg’de bir stüdyoda kaydediliyor. İkili Batı Berlin’de geçirdikleri süre zarfında Alman müzisyenlerle takılıyor, Krautrock ekolünden etkileniyor, NEU! gibi ekipleri dinliyor ve Brian Eno, Robert Fripp gibi isimlerle takılıyorlar.

İkilinin kariyerinde bir dönüm noktası niteliğindeki bu dönem tüm çöküş ve yükseliş anlarıyla sinemaya aktarılacak. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde açıklandığı üzere “Lust For Life” adını taşıyacak film, İngiliz yönetmen Gabriel Range tarafından çekilecek. Filmin senaryosu ise Paul Tryanka’nın “Iggy Pop: Open Up and Bleed” ve “David Bowie: Starman” adlı kitaplarından Robin French tarafından uyarlanacak. Film 76-77 yılları arasında tam da “Low”un kaydedilişinin sonrasındaki dönemi aktaracak.

No comments

Leave a reply