İki haftada plak bastırmak mümkün. Nasıl mı?

0 Posted by - 24 February 2016 - O OLDU BU OLDU, SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Son yıllarda kaliteli müzik kaydına olan talep ve biraz da nostalji rüzgarıyla artan plak satışları, yıllar önce kapısına kilit vuran plak basım tesislerini tekrar hayata döndürdüğü gibi, yeni tesislerin de devreye girmesine ön ayak oldu.

Üretim kapasitesi her ne kadar artsa da, daha küçük miktarlarda plak bastırmak isteyen bağımsız müzisyenler için iş hiç de kolay değil. Uzun bekleme süreleri ve yüksek maliyetler nedeniyle plak bastırması mümkün olmayan birçok grup için alternatif olabilecek bir girişim yakın zaman önce İngiltere’de ortaya çıktı.

Kendisi de bir Dj olan Mark Gaffney’nin İngiltere’de kurduğu “Strictly Vinyl” adlı şirket, 500 adete kadar olan siparişleri iki hafta gibi kısa bir sürede teslim etmeyi taahhüt ettiği gibi, istenirse plak boyutu, rengi ve hatta kapak görseli gibi konularda da hizmet verebiliyor.

plak arşivi

Özelikle Record Store Day için birçok müzisyenle çalışmalar yapan şirket geçen yıl The Libertines için küçük bir çalışma yapmış ve sadece Londra’daki tek dükkanda satılmak üzere bir plak basmıştı.

Online olarak da sipariş alan Strictly Vinyl’ın hizmetleri hakkında daha geniş bilgi almak isteyenler için web adresi burada.

No comments

Leave a reply