İngiliz müzik endüstrisinde Brexit korkusu: “İşler durma noktasına gelebilir”

2 Posted by - 13 December 2018 - O OLDU BU OLDU

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliğinden ayrılma kararıyla sonuçlanan 2016 referandumundan sonra başlayan geri sayım sona yaklaştı ve müzik piyasasında oluşacak dev zararın nasıl karşılanacağı hala belirsiz.

Hasarı minimize etmek için iki yıldan fazla bir süredir AB ile bir ayrılık protokolü üzerinde çalışan ve elinde hala geçerli bir planı olmayan Birleşik Krallık hükümeti, kararın yürürlüğe gireceği 29 Mart’ta duvara çarpmaya hazırlanıyor. Referandum sonrasında yaşanacak ayrılık sürecini müzik endüstrisi adına takip etmekle yükümlü olan Music4EU, hükümete ve başbakan Theresa May’e hitaben yazdığı bir açık mektupla durumun vahametini bir defa daha gözler önüne serdi. Ülkedeki müzik piyasasının Birleşik Krallık ekonomisine 4,5 milyar sterlin katkı sağladığını ve dünya çapında isimlere sahip olan piyasanın gücünü AB’de serbest dolaşım/ticaret haklarına sahip olmasından aldığı vurgularken, bir anlaşma olmaksızın gümrük birliği dışına çıkacak olan ülkede özellikle konser endüstrisinin büyük darbe yiyeceği ifade edildi.

– Başbakan Theresa May anlaşma metninin parlamentoda oylanmasından son anda vazgeçti –

Referandum döneminde sektör üyeleri arasında yapılan bir araştırmada sadece %2’lik bir kesimin Brexit’ten yana olduğunu da mektupta hatırlatan Music4EU, lehte veya aleyhte kimsenin bu sonuç için oy vermediğini ve serbest ticaret/dolaşım haklarının bir an önce güvence altına alınmasını talep etti. Mektubun altında Nick Mason, Carl Barat, Paloma Faith, Annie Lennox, Enter Shikari, Jamie Cullum gibi isimlerin yanı sıra Domino Recording, Ninja Tune, Beggars Group, Warp Records vb birçok müzik şirketi yöneticisinin de imzası bulunuyor.

Anlaşmasız bir ayrılığın sektörün üzerine fazladan getireceği vergi yükü ve bürokratik sıkıntılar nedeniyle AB üyesi ülkelerdeki rakiplerine karşı savunmasız kalınacağını söyleyen mektubun orjinal metnine buradan ulaşmak mümkün.

“British Exit” kelimelerinden türetilen Brexit ile anılan referandum 23 Haziran 2016’da gerçekleşmiş ve Birleşik Krallık genelinden oylanan ayrılık kararına %51,9 ile EVET denmişti. Alınan karara göre 29 Mart 2019 saat 11:00’de ülke fiilen AB’den ayrılacak.

No comments

Leave a reply