İngiliz müzik endüstrisinde kadın çalışanlar zorda

0 Posted by - 05 April 2018 - O OLDU BU OLDU

Birleşik Krallık son günlerde bu konuyu tartışıyor: Kadınların emeği neden daha ucuz?

Çalışma hayatındaki kadın-erkek eşitsizliği ile ilgili bir çalışma başlatan Birleşik Krallık’taki yeni düzenleme gereği, 250 ve üzeri personeli olan her şirket ücretler ile ilgili bir rapor hazırlamak zorunda. Her cinsiyetin aldığı ortalama ücreti bir istatistik olarak kamuya açıklayan bu şirketlerin içerisine ülkedeki müzik piyasasına hakim olan üç yükler de (Warner, Sony, Universal) katıldı ve ortaya oldukça çarpıcı sonuçlar çıktı.

Açıklanan verilere göre Warner Music UK, kadınların ücret anlamında en zor durumda olduğu şirket. Warner’daki kadınlar erkeklere oranla %49 daha az maaş alırken onu %29,8 ile Universal, %22,7 ile de Sony takip ediyor. Ülkenin ulusal yayıncılık devi BBC ise %10,7’lik bir eşitsizlik ile maaş farkını kapatmaya en yakın kurum.

Aynı işi yapan kadın ve erkeklerin aynı gelire sahip olması yolunda bir çalışma olan yeni uygulama ile ilgili konuşan Univeral Music UK İnsan Kaynakları yöneticisi Morna Cook’un ifadesine göre, ortalama gelir rakamları üzerinden erişilen bu verilerde makasın bu kadar geniş olmasının nedeni yüksek yönetici kademesinde çok az kadın olması.

Müzik sektöründe üst düzey çalışanlara ödenen primler bazında daha eşit bir tablo ortaya koyan uygulmanın ayrıntılarını merak edenler için resmi link burada.

No comments

Leave a reply