İngiliz müzik perakendecisi HMV iflastan kurtuldu

0 Posted by - 06 February 2019 - O OLDU BU OLDU

100 yıla yaklaşan geçmişiyle dünyanın yaşayan en eski müzik kurumlarından biri olan HMV, 31 Aralık itibariyle girdiği finansal krizi Kanadalı bir girişimcinin verdiği destekle çözdü.

2013’te ilk iflasını yaşayan ve el değiştirerek bir süre daha durumu idare eden şirket bu defa da aynı yola gitti ve yönetimi geçen yılın sonunda mahkeme kararıyla danışman firmaya devredilen HMV, Birleşik Krallık’taki 100 şubesini Kanadalı Doug Putman’a satma kararı aldı. Toplam 127 şubesinin, içlerinde tarihi Oxford Street mağazası da bulunan 27 tanesini kapatmayı kabul eden perakende devi, 1500 çalışanını korumakla birlikte 455 personelini de işten çıkartmak zorunda kaldı.

2014 yılında Kanada’daki faaliyetlerini bitiren HMV’nin 70 şubesini devralan ve Sunrise Records adı altında birleştiren 34 yaşındaki Doug Putman, bir plak koleksiyoncusu olması ve 5 şubeli Sunrise Records’u kısa sürede kar eden 84 şubeli bir zincire çevirmesiyle tanınıyor. (Yukarıda)

Geçtiğimiz Noel döneminde beklediği cironun çok altında kaldığı ve ayakta kalmak için son umudunu da yitirdiği açıklanan şirketin devri ile ilgili herhangi bir finansal veri paylaşılmadı.

Geçmişte Birleşik Krallık ve Avrupa’da müzik perakendeciliği alanında ilklere imza atan HMV’nin 20. yy’a ait tarihi fotoğraflarına göz atmak isteyenler için GALERİ LİNKİ BURADA.

No comments

Leave a reply